Niespodziewane stronice

Pierwsze polskie wydanie "Niespodziewanych stronic", odnalezionych tekstów Julio Cortazara, trafiło niedawno do księgarń. Niepublikowane dotąd utwory autora "Gry w klasy" odnalazła w 2006 r. wdowa po argentyńskim pisarzu.

"W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia w 2006 roku, około północy (...), Aurora Bernardez, wdowa po nim (Cortazarze - PAP), wykonawczyni testamentu i jego jedyna spadkobierczyni, powiedziała, a byliśmy w jej paryskim domu w XV dzielnicy, że ma coś jeszcze, jakieś skrawki papieru, na które z pewnością chciałbym rzucić okiem" - napisał w przedmowie do "Niespodziewanych stronic" filolog Carles Alvarez Garriga.

"Z wysiłkiem otworzyła przepełnioną szufladę, wyciągnęła garść stronic o najróżniejszych rozmiarach i powiedziała: +Czytałeś to kiedyś? A... to? A może to?+ Na dużym drewnianym stole, na którym napisana została +Gra w klasy+, położyła stertę oryginalnych rękopisów i maszynopisów, niepublikowanych w formie książkowej" - tak Garriga opisuje okoliczności odnalezienia rozproszonych utworów, które składają się na książkę.

Tekst do druku przygotowała wdowa po Cortazarze - Aurora Bernardez i argentyński filolog Carles Alvarez Garriga.

Jak wyjaśnił we wstępie do książki Garriga, wdowa po pisarzu postanowiła pominąć niektóre z odnalezionych tekstów - m.in. młodzieńcze rozważania. "Podobnie postanowiła, że nie trzeba koniecznie teraz publikować fragmentów, które zachowały się w zeszytach lub na luźnych kartkach, ze względu na ich nierówną wartość" - napisał.

Na "Niespodziewane stronice" składają się teksty pisane przez Cortazara na przestrzeni 46 lat: najstarszy datowany jest na 1938 r. (Cortazar miał wówczas ledwie 24 lata), najmłodszy, z 1984 r., pisany był na krótko przed jego śmiercią.

Julio Cortazar (1914-1984) to jeden z najpopularniejszych argentyńskich pisarzy XX wieku. Sławę przyniosła mu wydana w 1963 r. powieść "Gra w klasy", zrywająca z tradycyjną formą narracji linearnej. Do tego czasu - jak pisze Carles Alvarez Garriga w przedmowie do "Niespodziewanych stronic" - "miał on nielicznych, choć bardzo oddanych czytelników". W Polsce "Gra w klasy" ukazała się w 1968 r.

Do najsłynniejszych utworów Cortazara należą ponadto: "Wielkie wygrane" (1960), "W siedemdziesiąt światów dookoła dnia" (1967) i "Ostatnia runda" (1969). Wraz z włoskim reżyserem Michelangelo Antonionim jest autorem scenariusza do filmu "Powiększenie" (1967).

Książka "Niespodziewane stronice" Julio Cortazara ukazała się nakładem wydawnictwa Muza SA.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama