Pierwsze polskie wydanie "Niespodziewanych stronic", odnalezionych tekstów Julio Cortazara, trafiło niedawno do księgarń. Niepublikowane dotąd utwory autora "Gry w klasy" odnalazła w 2006 r. wdowa po argentyńskim pisarzu.
"W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia w 2006 roku, około północy (...), Aurora Bernardez, wdowa po nim (Cortazarze - PAP), wykonawczyni testamentu i jego jedyna spadkobierczyni, powiedziała, a byliśmy w jej paryskim domu w XV dzielnicy, że ma coś jeszcze, jakieś skrawki papieru, na które z pewnością chciałbym rzucić okiem" - napisał w przedmowie do "Niespodziewanych stronic" filolog Carles Alvarez Garriga.
"Z wysiłkiem otworzyła przepełnioną szufladę, wyciągnęła garść stronic o najróżniejszych rozmiarach i powiedziała: +Czytałeś to kiedyś? A... to? A może to?+ Na dużym drewnianym stole, na którym napisana została +Gra w klasy+, położyła stertę oryginalnych rękopisów i maszynopisów, niepublikowanych w formie książkowej" - tak Garriga opisuje okoliczności odnalezienia rozproszonych utworów, które składają się na książkę.
Tekst do druku przygotowała wdowa po Cortazarze - Aurora Bernardez i argentyński filolog Carles Alvarez Garriga.
Jak wyjaśnił we wstępie do książki Garriga, wdowa po pisarzu postanowiła pominąć niektóre z odnalezionych tekstów - m.in. młodzieńcze rozważania. "Podobnie postanowiła, że nie trzeba koniecznie teraz publikować fragmentów, które zachowały się w zeszytach lub na luźnych kartkach, ze względu na ich nierówną wartość" - napisał.
Na "Niespodziewane stronice" składają się teksty pisane przez Cortazara na przestrzeni 46 lat: najstarszy datowany jest na 1938 r. (Cortazar miał wówczas ledwie 24 lata), najmłodszy, z 1984 r., pisany był na krótko przed jego śmiercią.
Julio Cortazar (1914-1984) to jeden z najpopularniejszych argentyńskich pisarzy XX wieku. Sławę przyniosła mu wydana w 1963 r. powieść "Gra w klasy", zrywająca z tradycyjną formą narracji linearnej. Do tego czasu - jak pisze Carles Alvarez Garriga w przedmowie do "Niespodziewanych stronic" - "miał on nielicznych, choć bardzo oddanych czytelników". W Polsce "Gra w klasy" ukazała się w 1968 r.
Do najsłynniejszych utworów Cortazara należą ponadto: "Wielkie wygrane" (1960), "W siedemdziesiąt światów dookoła dnia" (1967) i "Ostatnia runda" (1969). Wraz z włoskim reżyserem Michelangelo Antonionim jest autorem scenariusza do filmu "Powiększenie" (1967).
Książka "Niespodziewane stronice" Julio Cortazara ukazała się nakładem wydawnictwa Muza SA.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.