17 koncertów symfonicznych i kameralnych znalazło się w programie 17. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W niedzielę zainaugurowała go dyrektor Elżbieta Penderecka.
"Spotykamy się na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena po raz 17. Jest to dla mnie znacząca edycja, bo po raz 10. odbywa się w Warszawie" - mówiła Penderecka na niedzielnym briefingu. Przez pierwsze siedem lat festiwal odbywał się w Krakowie.
Na otwarcie zaplanowano dwa występy - recital fortepianowy macedońskiego pianisty Simona Trpceskiego oraz koncert symfoniczny z utworami patrona festiwalu.
W niedzielę w warszawskiej Filharmonii Narodowej zabrzmią Fantazja c-moll i IX Symfonia d-moll Beethovena. Wystąpią litewska pianistka Muza Rubackyte oraz śpiewacy: sopran Sabina von Walther, mezzosopran Joanna Dobrakowska, tenor Eric Barry i baryton Klemens Sander. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Zespół absolwentów i studentów europejskich wyższych szkół muzycznych wystąpi na inauguracji festiwalu po raz trzeci.
Dyrektor Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego zwróciła uwagę na koncerty kameralne. Na festiwalu wystąpią trzy światowej sławy zespoły: Belcea Quartet, Artis Quartet i Tokyo String Quartet. Jak zaznaczyła Penderecka, tegoroczny festiwal będzie jedną z ostatnich okazji do posłuchania smyczkowego kwartetu z Tokio, ponieważ zespół kończy działalność.
"W tym roku postawiliśmy też na młodych" - powiedziała Penderecka. Na jednym z koncertów zaprezentują się dwaj młodzi laureaci wielkich międzynarodowych konkursów: kazaski skrzypek Erzhan Kulibajew oraz wenezuelski dyrygent Rafael Payare, który poprowadzi Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus. Kazach wygrał w zeszłym roku Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy w Buenos Aires, a Wenezuelczyk - Konkurs im. Nikolaja Malko w Kopenhadze.
castout888
Beethoven's 5th Symphony
"Jak co roku festiwal ma swój temat, w tym roku brzmi on: +Wzniosłość i entuzjazm+. Wokół tego tematu będzie odbywać się wielkie międzynarodowe sympozjum. Spotkanie 17 muzykologów polskich i zagranicznych tradycyjnie poprowadzi prof. Mieczysław Tomaszewski" - zapowiedziała Penderecka.
Z okazji przypadających w tym roku okrągłych rocznic urodzin polskich kompozytorów Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, a także Giuseppe Verdiego i Ryszarda Wagnera w ramach festiwalu odbędzie się kilka koncertów upamiętniających ich twórczość.
W ramach cyklu "Nieznane opery" zostanie wykonana pierwotna, mało znana wersja "Simona Boccanegry" Verdiego. "Opera odstawiona na wiele lat przez Verdiego doczekała się swojego wielkiego, drugiego prawykonania w 1881 r. Nas jednak interesują te rzadko wykonywane lub zupełnie nieznane wersje, dlatego pokażemy tę wersję pierwotną, z 1857 r." - wyjaśniła Penderecka.
Koncertowe wykonanie opery poprowadzi Łukasz Borowicz dyrygując Polską Orkiestrą Radiową. W partiach solowych wystąpią młodzi amerykańscy wokaliści, m.in. baryton Stephen Powell jako Boccanegra, sopran Amanda Hall jako Maria oraz studenci i absolwenci Yale School of Music w Nowym Yorku, przygotowani przez prof. Doris Yarick-Cross.
W programie znalazło się także koncertowe wykonanie opery "Tristan i Izolda" Wagnera. Akt II dzieła wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Leopolda Hagera. Partię Izoldy wykona sopran Evelyn Herlitzius, partię Tristana - tenor Stefan Vinke.
Koncert wiolonczelowy Lutosławskiego wykona Nikolas Altstaedt. Partię solową II Koncertu skrzypcowego "Metamorfozy" Pendereckiego wykona Jarosław Nadrzycki. Dyrygent John Axelrod wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii Narodowej poprowadzi II Symfonię "Kopernikowską" Henryka Mikołaja Góreckiego, partie solowe zaśpiewają sopranistka Aleksandra Kubas-Kruk i baryton Robert Gierlach.
Stały gość festiwalu, austriacki pianista Rudolf Buchbinder wykona w tym roku sonaty fortepianowe Haydna, Schuberta i Beethovena. Sonaty na skrzypce i fortepian patrona festiwalu zaprezentuje duet Juliana Rachlina i Itamara Golana.
Festiwal zakończy wykonanie "Requiem" Verdiego. Występ w Wielki Piątek 29 marca w Filharmonii Narodowej poprowadzi Penderecki. Jako soliści wystąpią: sopran Maria Luigia Borsi, mezzosopran Tea Demuriszwili, tenor Francesco Demuro i bas Nikołaj Didenko. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej.
Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci patrona, odbyła się w 1997 r. w Krakowie.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.