"Sound of Silence" pomnikiem kultury

Utwór "Sound of Silence" folkrockowego duetu Simon i Garfunkel został niedawno włączony do zbiorów amerykańskiej Biblioteki Kongresu. Piosenka autorstwa Paula Simona ukazała się w 1964 r. Napisana została po zabójstwie prezydenta Johna F. Kennedy'ego w Dallas.

reptileman117 The Sound of Silence (Original Version from 1964)

Najsłynniejszy przebój duetu Simon i Garfunkel "Sound of Silence", został jednym z 25 wybranych utworów, przeznaczonych do włączenia w zbiory Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Utwór dołączono do rejestru National Recording Registry, zawierającego najwybitniejsze dzieła amerykańskiej kultury, traktowane jako "pomniki kultury".

Piosenka "Sound of Silence" stała się jednym z najpopularniejszych utworów lat 60., epoki "dzieci-kwiatów". Jednak zanim osiągnęła sukces w 1966 r., została wydana na płycie "Wednesday Morning 3 A.M." dwa lata wcześniej. Wokalista i gitarzysta Paul Simon napisał swój utwór, poruszony zabójstwem prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy'ego, podczas jego wizyty w Dallas 22 listopada 1963 r.

W momencie ukazania się debiutanckiego krążka duetu, piosenka nie odniosła sukcesu. Fiasko komercyjne pierwszej płyty sprawiło, że muzycy rozwiązali grupę, pogodzeni z porażką. Pierwsza, mniej znana, wersja "Sound of Silence" była całkowicie akustyczna - nagrana została jedynie przy akompaniamencie gitary.

Gdy muzycy rozjechali się do domów, zachęcony sukcesem "elektrycznego" utworu Boba Dylana "Like A Rolling Stone", producent Tom Wilson kazał dograć do utworu partie perkusji, gitary basowej i gitary elektrycznej. W takiej formie "Sound of Silence" stał się jednym z hymnów zbuntowanej młodzieży lat 60. Duet Simon i Garfunkel został jedną z najpopularniejszych formacji muzycznych w środowisku studenckim. Wilson dokonał zmian, nie konsultując ich ani z Simonem ani z Garfunkelem, którzy wówczas nie byli pracującymi muzykami. Wersja elektryczna stała się przebojem.

W 1966 do sklepów muzycznych trafił drugi album Simona & Garfunkela "Sounds of Silence", który otwierała elektryczna wersja "Sound of Silence". Album okazał się sukcesem komercyjnym i artystycznym, dziś będąc drugim najpopularniejszym krążkiem duetu, po "Bridge Over Troubled Water" (1970).

W 1967 r. do folkrockowego duetu zgłosił się reżyser filmowy Mike Nichols. Zaproponował on muzykom pracę przy jego najnowszym projekcie pt."Absolwent". W roli głównej miał wystąpić nikomu nieznany aktor, Dustin Hoffman. Sukces filmu zapewnił umocnił silną pozycję grupy w amerykańskim świecie muzycznym.

Simon i Garfunkel zakończyli wspólną pracę w 1970 r. Duet występował jednak okazjonalnie, m.in. w 1981 r. podczas darmowego koncertu w nowojorskim Central Parku, który zgromadził pół miliona widzów. W 2010 r. odwołano planowaną trasę koncertową ze względu na kłopoty zdrowotne Garfunkela.

W ankiecie magazynu Rolling Stone, "Sound of Silence" uplasował się na 156 miejscu w kategorii "500 najważniejszych piosenek w historii".

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych ma na celu "celebrowanie różnorodności amerykańskiego dziedzictwa" - powiedział James H. Billington, aktualny Bibliotekarz, uzasadniając wybór. Zbiory Biblioteki zawierają wybitne utwory, istotne dla kultury amerykańskiej a także przemówienia i ważne dokumenty dla historii Stanów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości