"Obok Julii" to nowa powieść Eustachego Rylskiego, w której pisarz powraca do ważnych motywów swoich wcześniejszych utworów, takich jak honor, odwaga , przywiązanie do tradycji rodzinnych. Książka niedawno trafiła do księgarń.
W swej najnowszej książce "Obok Julii" Rylski zabiera czytelnika do S., na Ziemie Odzyskane. Powieść rozpoczyna się w upalne lato 1963 roku. Główny bohater - 20-letni Janek Ruczaj - pracuje, podobnie jak bohaterowie opowiadań Marka Hłaski, w bazie transportowej. Rylski mógł wykorzystać w powieści własne doświadczenia, po zdaniu matury przez jakiś czas pracował właśnie w takiej bazie, w Sobieszowie niedaleko Jeleniej Góry. Janek Ruczaj jest nieformalnym przywódcą grupy młodych chłopaków, których łączy miłość do prozy Ernesta Hemingwaya. Starają się też kultywować w życiu zasady bohaterów książek tego pisarza, ich umiłowanie przygody, skłonność do ryzyka.
Powieść składa się z dwu części. W pierwszej z nich ("Poranek") poznajemy wypadki, jakie rozegrały się u schyłku upalnego lata 1963 roku, druga ("Południe i reszta dni") przedstawia dalsze losy głównego bohatera (od połowy lat 60. do dziś). Kluczowa postać opowieści - nauczycielka rosyjskiego z jego lat dziecinnych, Julia Neider - jest też postacią najbardziej tajemniczą. Pojawia się niespodziewanie w przełomowych momentach życia bohatera i równie niespodziewanie znika. Niewiele wiadomo o tej najważniejszej kobiecie w życiu Jana Ruczaja, większość informacji to domysły i plotki.
Na tle codzienności prowincjonalnego miasteczka Rylski opowiada o grupie młodych mężczyzn, którzy chcą od życia więcej, niż może im zaproponować rzeczywistość PRL-u. Tworzą rodzaj gangu przyjmując za swego patrona autora "Komu bije dzwon"; aby zdobyć pieniądze i zaznać przygody gotowi są ryzykować spokojną egzystencję. W wątku powieści im poświęconym powracają wartości, o których Rylski pisał już we wcześniejszych książkach - męski honor, odwaga i godność, przywiązanie do tradycji rodzinnych.
Eustachy Rylski jest autorem powieści "Stankiewicz", "Powrót", "Człowiek w cieniu", "Warunek", "Na grobli", zbioru opowiadań "Tylko chłód" a także sztuk telewizyjnych i scenariuszy filmowych. "Obok Julii" opublikowało wydawnictwo Wielka Litera.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.