Nelly Furtado w Polsce

Kanadyjska wokalistka Nelly Furtado będzie muzyczną gwiazdą szczecińskiego finału regat The Tall Ships Races 2013, który zaplanowano w Szczecinie na 3-6 sierpnia tego roku. W tym czasie do miasta zawinie ponad sto jednostek, w tym 22 największe żaglowce.

Podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska powiedział, "Powtórzę po raz setny prawdopodobnie, że gwiazdami podczas finału regat są żaglowce. Te wspaniałe jednostki, które przypłyną tak licznie do naszego miasta. Z prawdziwą przyjemnością pragnę powiedzieć także, że niedzielny koncert uświetni Nelly Furtado" - mówił Soska.

"Jestem przekonany, że wykonawczyni będzie łączyła pokolenia i doskonale będą bawili się przy jej muzyce młodzi i nieco starsi ludzie" - dodał Soska.

NellyFurtadoVEVO Nelly Furtado - Bucket List

Nelly Furtado ma na koncie m.in. 20 mln sprzedanych płyt oraz nagrodę Grammy za singiel "I'm Like A Bird" z debiutanckiej płyty "Whoa, Nelly!". Jej piosenka "Forca" była hymnem Mistrzostw Europy w Piłce nożnej EURO 2004 - poinformowali organizatorzy.

Jerzy Raducha z wydziału kultury szczecińskiego magistratu powiedział, że miasto jest już prawie gotowe na przyjęcie żaglowców. Są już wyznaczeni najważniejsi partnerzy, czyli Urząd Morski w Szczecinie, firma obsługująca jednostki, piloci, firma holownicza i cumownicza. Jak mówił, wszystkie nabrzeża są już wynajęte i przygotowywane do przyjęcia żaglowców.

Soska dodał, że koszt przygotowania finału regat to blisko 20 mln zł.

Do Szczecina mają przypłynąć największe i najpiękniejsze żaglowce świata. Przy nabrzeżach zacumuje ponad sto jednostek - w tym 22 klasy A, czyli największe. Swą obecność potwierdziły m.in. rosyjskie "Mir" i "Kruzenshtern", "Shabab Oman" z Omanu, niemiecki "Alexander von Humboldt II" i norweski "Christian Radich". Wśród polskich żaglowców obecnych w Szczecinie mają się znaleźć m.in. "Dar Młodzieży", "Fryderyk Chopin", "Zawisza Czarny" czy "Kapitan Głowacki".

Żaglowce wystartowały z portu w Aarhus w Danii(4-7 lipca), następnie popłyną do Helsinek (17-20 lipca), potem do Rygi (25-28 lipca), by na początku sierpnia przypłynąć do Szczecina.

Szczecin był gospodarzem finału regat w 2007 r. i zyskał wtedy najwyższe oceny - zarówno od uczestników jak i gości imprezy. Do Szczecina zawinęła wówczas prawie setka żaglowców uczestniczących w regatach oraz kilkaset innych jednostek. Miasto odwiedziło wtedy ponad dwa miliony gości.

Tegoroczny finał The Tall Ships Races zostanie przedłużony o VI Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic 2013 i festiwal muzyki elektronicznej Szczecin Music Live 2013.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek - w tym największych żaglowców świata. Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. "Daru Pomorza". Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r., kiedy to zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska. Gdynia gościła uczestników regat cztery razy, ostatnio w 2009 r.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama