Rok księżnej Daisy

Fabularna gra miejska i dwa koncerty symfoniczne będą w weekend kulminacją obchodów "Roku księżnej Daisy w Województwie Dolnośląskim". W piątek 28 czerwca przypada 140. rocznica urodzin, a dzień później 70. śmierci Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless.

Jak poinformował PAP prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn, organizatorom zależy, aby w obchodach wzięła udział jak największa liczba osób.

"Szczególnie zachęcamy do udziału w niedzielnej miejskiej grze pt."Urodziny księżnej Daisy", która po południu rozpocznie się na wałbrzyskiej Starówce. Nie trzeba mieć wielkiej wiedzy historycznej, wciągniemy uczestników w realia epoki. Z zamku przyjadą m.in. trzy karoce" - dodał Mykytyszyn.

Natomiast w piątek i sobotę o godz. 18 orkiestra Filharmonii Sudeckiej zagra dwa koncerty - na zamku Książ i plenerowy na wałbrzyskim Rynku. Repertuar nawiąże do popularnych światowych i polskich melodii okresu międzywojennego. Był to okres największej aktywności na niwie społecznej Księżnej Daisy, która wspierała też Książęcą Orkiestrę Symfoniczną w Szczawnie - Zdroju.

Obok dzieł muzyki klasycznej, publiczność zgromadzona na wałbrzyskim Rynku będzie mogła usłyszeć utwory F. Raymonda, C. Velazquesa, F. Lehara, H. Warsa, A. Lary, J. Bocka i innych.

Księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, urodzona w 1873 r. jako Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, nazywana Daisy, pochodziła z arystokracji brytyjskiej. Po ślubie z księciem pszczyńskim Hansem Heinrichem XV Hochbergiem zamieszkała na zamku w Książu.

Była fundatorką sierocińców, szkół dla ubogich dzieci i finansowała pomoc medyczną. Podczas I i II wojny światowej angażowała się w opiekę nad jeńcami, pomagała też więźniom obozu koncentracyjnego w Gross Rosen.

Wysiedlona z Książa w czasie II wojny zmarła 29 czerwca 1943 r. w Wałbrzychu. Za jej postawę Sejmik Województwa Dolnośląskiego rok 2013 postanowił poświęcić jej pamięci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości