Koncerty polskich, brytyjskich i francuskich artystów znalazły się w programie 35. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Impreza przypominająca i promująca melodie sprzed wieków rozpocznie się w środę i potrwa pięć dni.
HARMONICO101
Telemann - Recorder Concerto in F Major - Mov. 1/4
Jak poinformowało organizujące wydarzenie Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, koncerty każdego dnia odbywać się będą od godz. 19:30. Codziennie też, o godz. 12:30 w "ogródku festiwalowym" niedaleko Galerii pod Piątką będzie możliwość porozmawiania z artystami występującymi danego wieczoru.
Imprezę zainauguruje w środę koncert "Ad hymnos, ad cantus! Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego dzieła wszystkie" w wykonaniu zespołu Harmonia Sacra pod kierunkiem Marcina Szelesta. Występ odbędzie się w Kościele Św. Trójcy przy klasztorze klarysek. W tym samym miejscu, ale w sobotę, rozbrzmią polskie i europejskie dzieła muzyczne pochodzące z XVIII-wiecznego rękopisu przechowywanego w klasztorze klarysek w Starym Sączu. Utwory te wykonają Maria Erdman (klawikord), Ewa Mrowca (klawesyn) i Krzysztof Urbaniak (pozytyw). Z kolei w piątek, w sali koncertowej kina Sokół zainteresowani usłyszą taką samą muzykę, jakiej słuchał król August II i jego dwór na przełomie XVII i XVIII w. Dzieła wykona polsko-francuska grupa Cantante.fr pod kierownictwem Stefana Plewniaka.
W Kościele św. Elżbiety publiczność wysłucha w czwartek koncertu "Muzyka instrumentalna w siedemnastowiecznej Polsce" w wykonaniu brytyjskiej grupy The Parley of Instruments pod dyrekcją Petera Holmana. Zespół istnieje od 1979 r. Gra na instrumentach smyczkowych muzykę renesansową i barokową. W tym samym miejscu odbędzie się 7 lipca koncert finałowy "U progu romantyzmu - polska muzyka religijna Franciszka Lessla". Utwory słynnego polskiego kompozytora odtworzy Capella Cracoviensis pod kierownictwem Jana Tomasza Adamusa.
"35. edycja Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej ma na celu wielorakie zaprezentowanie muzyki polskiej. Nieprzypadkowy jest dobór wykonawców: artyści polscy wspólnie z zagranicznymi zaprezentują europejski wymiar kultury w dawnej Rzeczypospolitej. Artyści zagraniczni wykonywać będą muzykę polskich kompozytorów. Jak przed wiekami, tak i dziś Polska jest częścią wspólnego, europejskiego dziedzictwa kulturowego, do którego wnosiła i nadal wnosi istotny wkład" - wyjaśnił dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Szelest.
Patronat honorowy nad tegorocznym przedsięwzięciem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałek województwa małopolskiego.
Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1975 r. w czerwcu lub lipcu. Organizacją pierwszych edycji zajmował się muzykolog i dyrygent, współtwórca Capelli Cracoviensis Stanisław Gałoński i jego żona Bogna. Podczas festiwalu prezentowana jest dawna muzyka Europy w nowym opracowaniu i wykonaniu. Ubiegłoroczne edycje, oprócz dawnej muzyki europejskiej prezentowały również dawne melodie azjatyckie m.in. kurdystańskie i chiński. W tym roku - jak zapowiedział organizator - festiwal wraca do swojej pierwotnej formy i będzie przedstawiał wyłącznie stare melodie Europy.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...