Zmarł pierwowzór Bolka z kreskówki "Bolek i Lolek"

Jan Nehrebecki, pierwowzór postaci Bolka z przygód "Bolka i Lolka", zmarł w nocy z piątku na sobotę w Bielsku-Białej po ciężkiej chorobie. Miał 62 lata.

Zmarły był synem Władysława Nehrebeckiego, reżysera i twórcy filmów animowanych, związanego z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych, który był pomysłodawcą i współautorem plastycznego wizerunku postaci Bolka i Lolka. Sympatycznych chłopców wzorował na swoich synach: Janie i Romanie.

Jan Nehrebecki był tłumaczem przysięgłym języka angielskiego. Pilotował także wycieczki.

Pomysł serialu z przygodami Bolka i Lolka powstał w 1962 roku. Pierwsza kreskówka z tej serii pt. "Kusza" została zrobiona rok później. Od tego czasu bielskie Studio Filmów Rysunkowych opuściło ponad 200 filmów z tego cyklu. W 1997 roku przygody urwisów zwyciężyły w plebiscycie na "dobranockę wszech czasów". 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.