Na skalę Polski

Modernizacja zabytkowego Spichlerza z 1757 roku najbardziej podobała się Internautom.

Zakończyło się internetowe głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie Modernizacja Roku 2012. W kategorii zabytki zwyciężył Spichlerz w Ryglicach, zdobywając 1824 głosy. Ryglicki zabytek wyprzedzał inne znane atrakcje turystyczne w Polsce, takie jak Brama Wyżynna w Gdańsku czy Zespół Obiektów „Stara Zajezdnia” w Krakowie, a także zabytkowe budynki w Zabrzu, Wolinie, Zielonej Górze, Białkowie i Brzegu Dolnym. Ogłoszenie wyników ogólnopolskiego plebiscytu  Modernizacja Roku 2012 i wręczenie nagród odbędzie się pod koniec sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

XVII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2012" odbywa się pod Patronatem: Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Generalnego Konserwatora Zabytków, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Głównego Inspektor Nadzoru Budowlanego, Głównego Inspektor Ochrony Środowiska, Instytut Badawczy Dróg i Mostów, a także przy współpracy Związku Porwitów Polskich.

Spichlerz podworski w Ryglicach datowany na rok 1757 to najstarszy tego typu obiekt w Małopolsce. Budynek spichlerza wpisywał się w zespół dworsko – parkowy, którego właścicielem w tamtych czasach był hrabia Walenty Ankwicz. Stanowił on zaplecze gospodarcze pałacu murowanego. Oprócz ścian budynku największą dziś wartość historyczną obiektu stanowi obramowanie otworu drzwiowego, znajdujące się w północnej części elewacji frontowej, na którym widnie Spichlerz tętni życiem, kilka miesięcy temu odbył się tu przegląd piosenki religijnej   Joanna Sadowska Spichlerz tętni życiem, kilka miesięcy temu odbył się tu przegląd piosenki religijnej
je napis o następującej treści „DIE 21 MAJI ANNO DOMINI 1756”. W roku 1978 spichlerz został wpisany do rejestru zabytków pod numerem rejestru A-161. Po około 20 latach przekazano go na własność Gminie Ryglice. Ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku, podjęto próby ratowania tego zabytku. W roku 2010 Urząd Miejski w Ryglicach przygotował projekt renowacji i rekompozycji spichlerza, dzięki któremu otrzymano sporą dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków PROW w ramach programu Leader.

Po renowacji spichlerz to okazała, piętrowa budowla z dachem krytym gontem. Odzwierciedla wygląd Spichlerza z zachowanej fotografii z 1915 r. Odtworzono w nim m.in. balkon i pomieszczenia na strychu. W obiekcie utworzono izbę regionalną, pokój mieszczański oraz salę wystawienniczą, gdzie będą się odbywać cykliczne spotkania i żywe lekcje historii. – Otwarty w tym roku Spichlerz trafił na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej i niewątpliwie ma szansę stać się prawdziwą perełką na Szlaku – mówi Kamil Wszołek z Urzędu Miejskiego w Ryglicach.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama