Leśne historie

Z czym kojarzy się przeciętnemu Polakowi Górny Śląsk? Z kopalniami, hutami, przemysłem?

Ów utrwalany przez dekady wizerunek regionu nadal ma się dobrze, tyle że trudno uznać go za prawdziwy. Np. miasto Katowice to niemal w połowie lasy, lecz niewielu zdaje sobie sprawy z istnienia tej drugiej, zielonej strony metropolii Silesia.

Dlatego bardzo dobrze się stało, że tyskie Muzeum Miejskie wydało niedawno pokonferencyjną publikację noszącą tytuł „Leśne historie. Puszcza Pszczyńska w historii Tychów i okolicy. Przyroda i gospodarka”.

To już dziesiąty tom opublikowany w ramach muzealnej serii „Tyskie Zeszyty Historyczne”. Tym razem liczni autorzy uświadamiają nam jak ważną rolę przez wieki pełnił otaczający Tychy las i jak wiele fascynujących zdarzeń i historii wiąże się z Puszczą Pszczyńską.

Wszak 600 lat temu Tychy wyrosły na rozległej puszczańskiej polanie, po latach zaś, w różnych miejscach nieustannie karczowanej puszczy, pojawiały się kolejne osady, które dziś są tyskimi dzielnicami, bądź odrębnymi miejscowościami.

Lasy, które przetrwały do naszych czasów, też mają nam sporo do zaoferowania. To nie tylko tereny rekreacyjne obfitujące w nieprzebrane bogactwo flory i fauny (m. in. żubry, dziki, sosna wejmutka, robinia akacjowa), ale także obszar, na którym natknąć możemy się na niezwykłe miejsca (okopy, mogiły) zaznaczone drewnianymi krzyżami, czy pamiątkowymi głazami.

Są w końcu i opowieści. Związane z Puszczą Pszczyńską tytułowe leśne historie, w których mowa o ucztach i polowaniach książąt pszczyńskich; o znamienitych (królewskich i cesarskich) gościach; o podróży poślubnej, której część książę i księżniczka pszczyńscy spędzili w tyskim zameczku myśliwskim, czy wreszcie o żywej duszy lasu.

„W każdej pierwotnej kulturze taki duch istniał i w niego wierzono. Coś z tej wiary pozostało do dziś” – pisze Alojzy Lysko w tekście zamykającym najnowszą publikację Muzeum Miejskiego w Tychach.

Warto po nią sięgnąć. To istna kopalnia (a może raczej puszcza, czy też gęstwina) wiedzy!

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama