C.S. Lewis zmarł 50 lat temu

50 lat temu, 22 listopada 1963 roku, zmarł Clive Staples Lewis, angielski pisarz, historyk, filozof i teolog. Wielki apologeta chrześcijaństwa, autor "Opowieści z Narnii" i "Listów Starego diabła do Młodego".

Jego książki były wielokrotnie adaptowane na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. Znany jest również z esejów religijno-filozoficznych.

"Opowieści z Narnii" nie zdobyły początkowo uznania krytyków i innych pisarzy, między innymi Tolkiena, jednak szybko spodobały się czytelnikom i stały się bardzo popularne. Książki sprzedały się w liczbie ponad 120 milionów egzemplarzy w ponad 40. językach.

Wielki wpływ na twórczość Lewisa miała literatura chrześcijańska. Jego pierwsza praca "Powrót pielgrzyma" dotyczyła rozważań na temat wiary, a kolejne publikacje ugruntowały jego wizerunek nie tylko jako autora książek religijnych, ale też twórcy rozpraw akademickich i popularnych powieści. Do najbardziej znanych należy "Alegoria miłości", która do dziś uważana jest za doskonałe studium miłości w literaturze od średniowiecza do czasów szekspirowskich.
Urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście. W wieku 19. lat brał udział w pierwszej wojnie światowej we Francji. Po powrocie z wojny podjął studia na uniwersytecie oksfordzkim. W 1922 roku otrzymał stopień bakałarza literatury. Rok później był najlepszym studentem w Anglii, otrzymał liczne państwowe wyróżnienia.

Był wykładowcą na uniwersytecie oksfordzkim, a później profesor literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie Cambridge. Po drugiej wojnie światowej stał się uznanym autorytetem w Kościele anglikańskim i w środowiskach chrześcijańskich.

Zmarł 22 listopada 1963 roku w Oksfordzie.

Koniecznie przeczytaj więcej o Lewisie:

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| C.S. LEWIS, LEWIS

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości