– To wielka radość dla naszej parafii – mówi ks. Wojciech Dąbrowski. – Po kilku latach prac wszystkie najcenniejsze arcydzieła malarstwa znajdujące się w prezbiterium kościoła mamy odnowione.
W ubiegłym miesiącu do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim powrócił z renowacji ostatni z trzech obrazów Michała Willmanna. Urodzony w 1630 r. Willmann jest dziś zgodnie uznawany za prekursora malarstwa barokowego na Śląsku i jednego z najważniejszych malarzy epoki baroku w Europie Środkowej.
W 1660 r. osiadł na stałe w Lubiążu i związał się z cystersami, dla których pracował do końca życia i dla nich stworzył najważniejsze w życiu dzieła. Co ciekawe, Willmann przeszedł z kalwinizmu na katolicyzm dopiero w 1663 roku.
Największym obrazem Willmanna w Kamieńcu Ząbkowickim jest ten z ołtarza głównego. Dzieło przedstawiające wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny ma powierzchnię 16 mkw. Nad nim znajduje się owalny obraz przedstawiający Trójcę Świętą.
– Ostatni z obrazów, który właśnie wrócił, jest najmniejszy, ale też i jednym z ciekawszych, bo namalowany u schyłku życia Willmanna – opowiada ks. Wojciech Dąbrowski, proboszcz kamienieckiej parafii.
– Przedstawia scenę odpoczynku Świętej Rodziny w trakcie ucieczki do Egiptu. Ukazuje unikatowy warsztat malarski, nad którym Willmann pracował całe życie. Jest uroczy w swojej kompozycji ze względu na umiejscowienie Świętej Rodziny i otoczenie, które stanowią postacie niewielkich aniołów. Kilka siedzi u dołu, a trzy znajdują się po przeciwnej stronie. Dwa siedzą jak ptaki na gałęzi, a trzeci dolatuje do nich. Te anioły, jak na Willmanna, namalowane są niezwykle oszczędnym stylem, wyglądają niemal jak z mgły – dodaje.
Pieniądze na odrestaurowanie obrazów przekazał Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu. Resztę uzbierali sami parafianie. Nad renowacją zarówno tego, jak i poprzednich obrazów, przez wiele miesięcy pracował zespół konserwatorów pod kierunkiem państwa Wójtowiczów.
W sumie na przestrzeni ostatnich 3 lat odrestaurowano wszystkie obrazy z prezbiterium kościoła: 3 Willmanna i 2 Liški (ucznia Willmanna). W planach parafii jest odrestaurowanie monumentalnej ambony wykonanej przez Krzysztofa Königera, która przedstawia sen św. Jakuba. Stosowny wniosek trafił już do ministerstwa kultury.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.