Trzetrzelewska nagrodzona za promocję polskiej kultury

Piosenkarka Barbara Trzetrzelewska otrzymała w Londynie przyznany jej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług w promowaniu polskiej kultury.

Odznaczenie Polonia Restituta wręczył artystce ambasador Wiktor Sobków na uroczystości w Ambasadzie RP w Londynie.

Urodzona w Jaworznie w 1954 r. zdobyła sobie popularność na przełomie lat 80. i 90., głównie w USA, Japonii, Wielkiej Brytanii i Francji. Z powodu nazwiska niemożliwego do wymówienia dla obcokrajowców używała pseudonimu "Basia".

Jej muzyka jest mieszanką współczesnego jazzu i popu, którym nadała charakterystyczne latynoamerykańskie brzmienie. Jej niepowtarzalny głos ma rozpiętość trzech oktaw. Niektórym jej styl nasuwa skojarzenia z brytyjsko-amerykańskim zespołem Fleetwood Mac.

Debiutowała w 1969 r. w Jaworznie w rockowym zespole Astry. W latach 1972-74 współpracowała z Alibabkami. Od końca 1977 r. do początku 1979 r. występowała z grupą rockową Perfect, wówczas stawiającej pierwsze kroki. W 1979 r. wyjechała do USA, skąd dwa lata później przyjechała do Wielkiej Brytanii.

Tam nawiązała współpracę z Dannym Whitem z jazzowo-popowej grupy Bronze, która z czasem zmieniła nazwą na Matt Bianco. Po sukcesie debiutanckiego albumu grupy "Whose Side Are You On?" z 1984 r., rozpoczęła solową karierę wraz z Whitem.

Wydała jak dotąd cztery studyjne albumy solowe, z czego największe wzięcie miały dwa pierwsze "Time and Tide" z 1987 r. oraz "London Warsaw New York" z 1990 r., zawierający jeden z jej największych przebojów "Cruising for Bruising". Album rozszedł się w świecie w nakładzie ponad 2 mln.

Trzeci album "The Sweetest Illusion" ukazał się w 1994 r., a Trzetrzelewska promowała go m. in. w Polsce, gdzie wystąpiła z siedmioma koncertami. W 1998 r. przejściowo zarzuciła karierę powracając na scenę w 2004 r. reaktywując wraz z Markiem Reillym i Dannym Whitem grupę Matt Bianco.

Jej czwarty album "It's That Girl Again" ukazał się w 2009 r. Największy sukces platynowej płyty album odniósł tym razem w Polsce.

Na uroczystości w ambasadzie RP w Londynie artystka powiedziała, że starała się budować pozytywny obraz Polski w świecie i w swoich utworach zawierała polskie akcenty, "choćby refren czy jedną zwrotkę". Zapowiedziała, że nie zrezygnowała z twórczości i pracuje nad nową płytą.

BasiaDanny Copernicus Basia Trzetrzelewska

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, MUZYKA