publikacja 23.06.2025 15:34
W czwartek 19 czerwca Holandia zwróciła 119 artefaktów zrabowanych z Nigerii. Wśród rzeczy były figurki ludzkie i zwierzęce, tablice pamiątkowe, insygnia królewskie i dzwon.
Artefakty znane jako Brązy Beninu zostało zrabowane przez wojska brytyjskie, pod koniec XIX wieku. Do chwili obecnej przechowywane były głównie w muzeum w Lejdzie.
Brązy z Beninu zostały skradzione w 1897 roku, gdy brytyjskie siły pod dowództwem sir Henry'ego Rawsona splądrowały królestwo Beninu i zmusiły Ovonramwena Nogbaisi, ówczesnego monarchę, do sześciomiesięcznego wygnania. Benin znajduje się we współczesnej południowej Nigerii.
Artefakty zostały zwrócone jako owoc wysiłków podejmowanych w ostatnich latach przez muzea w Europie i Ameryce Północnej, w celu rozwiązania sporów dotyczących własności artefaktów zrabowanych w epoce kolonialnej.
W przypadku Brązów Beninu ich zwrotu zażądała Nigeryjska Narodowa Komisja Muzeów i Zabytków.
Podczas ceremonii przekazania, jaka miała miejsce w stanie Edo, Oba Ewuare II, monarcha i kustosz kultury Beninu, opisał zwrot artefaktów jako „boską interwencję”. podkreślając, że ich zwrot „jest dowodem na siłę modlitwy i determinacji”.
Ze strony holenderskiej Marieke Van Bommel, dyrektor Wereld Museum, zadaklarowała, że rząd Holandii zobowiązał się do zwrotu artefaktów, które nie należą do kraju.
Mający miejsce w miniony czwartek zwrot 119 artefaktów to największa taka akcja przekazania zrabowanych przedmiotów. Ze strony nigeryjskiej trwają starania aby odzyskać wiele więcej przedmiotów zrabowanych w czasach kolonialnych.
Formalnie Nigeria wystąpiła o zwrot setek obiektów z muzeów na całym świecie w roku 2022 roku.
Brązy Beninu i „boska interwencja”