Matteo Ricci

Nakładem wydawnictwa WAM ukazała się niedawno kolejna książeczka z serii Wielcy Ludzie Kościoła. Bohaterem najnowszej publikacji jest Matteo Ricci – żyjący na przełomie XVI i XVII wieku wszechstronnie wykształcony włoski misjonarz, którego często nazywa się Apostołem Chin.

Polskim czytelnikom postać Ricciego postanowił przybliżyć ks. Jan Konior SJ – wybitny badacz, wykładowca i specjalista, gdy idzie o tematykę azjatycką, ale także międzykulturową, międzyreligijną, a od takich właśnie wątków roi się w biografii Ricciego.

Zanim jednak Ricci przybył do Chin odbył długą morską podróż z Europy do Indii. Sztormy, burze morskie, piraci, szpiedzy… - momentami książkę księdza Koniora czyta się niczym wciągającą powieść przygodową, której akcja osadzona została w świecie Orientu.

Chińska „sceneria”, mądrości, obyczaje zachwycają, ale nie mniej zachwyca i zdumiewa postawa Matteo Ricciego, który najpierw dogłębnie poznał buddyzm i konfucjanizm, a dopiero potem zaczął ewangelizować, polemizować, ale i dowodzić, jak wiele łączy azjatyckie wierzenia z chrześcijaństwem.

„Zdołał on stworzyć pomost pomiędzy Kościołem, a chińską kulturą, który dziś jeszcze okazuje się trwały i pewny” pisał Jan Paweł II. Potrafił np. „do wykształconego Chińczyka mówić jak wykształcony Chińczyk. Posiadł też sztukę kaligrafii chińskiej, używając do tego specjalnego pędzelka. Chińczycy, z natury wrażliwi na piękno, zachwycali się jego kunsztem. Sztuka, malarstwo również były narzędziem ewangelizacji, ponieważ ludzie Wschodu mówią to, co widzą, ludzie Zachodu zaś – to co myślą” – dowodzi ks. Jan Konior SJ.

Teolog, matematyk, astronom, geograf, sinolog, literat, pisarz… - prawdziwy człowiek Renesansu, przekonany o tym, że „Ewangelia nigdy nie kłóci się z żadną kulturą”.

Wydawnictwo WAM   Wydawnictwo WAM Zdaniem magazynu „Life” Ricci był jedną ze stu najważniejszych osób ubiegłego tysiąclecia. Czy wkrótce dołączy także do grona błogosławionych? Całkiem możliwe. W 2013 roku zakończył się bowiem diecezjalny etap jego procesu beatyfikacyjnego. Szczegóły tutaj

***

Mieliśmy dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Do każdego z nich dołączyliśmy także gadżety - w tym koszulki - portalu Wiara.pl. Zadanie konkursowe było następujące: pytaliśmy, w którym roku urodził się Matteo Ricci. Odpowiedź to 1552, a nagrody otrzymują:

Rafał Chmura z Sandomierza, Barbara Stöhr z Mosiny oraz Ewa Bogusz z Warszawy

Gratulujemy, komplety prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości