U progu chrześcijaństwa

Zabytki związane z kulturą duchową mieszkańców Pomorza można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie na niedawno otwartej wystawie "Pomorze u progu chrześcijaństwa". Niektóre z zabytków pokazywane są pierwszy raz.

Wystawa przybliża kulturę duchową mieszkańców Pomorza w świetle przemian religijnych, kulturalnych i politycznych na terenie wczesnośredniowiecznej Europy.

Kurator wystawy Agnieszka Kowalówka mówiła dziennikarzom, że wystawa prezentuje obiekty pochodzące z wykopalisk prowadzonych w Zachodniopomorskiem. Także takie, które nie były wcześniej pokazywane szerszej publiczności. Wśród nich są m.in. krzyżyki bursztynowe z wykopalisk w Kamieniu Pomorskim czy bulla papieska związana z soborem w Konstancji, a znaleziona w Kołbaczu.

Na uwagę zasługuje m.in. kopia relikwiarza św. Korduli. Jest to bogato ornamentowana szkatuła, w której pierwotnie przechowywano najprawdopodobniej kosztowności, a następnie szczątki świętej męczennicy, towarzyszki św. Urszuli.

"Do lamusa należy odłożyć wyobrażenie średniowiecza, jako ciemnych wieków, bo był to niezwykle kreatywny okres" - mówiła Kowalówka. "Ludzie prezentowali spore umiejętności, jeśli chodzi o wyrób przedmiotów z rogu, kości czy metalu; to są przepiękne ozdoby, rękojeści noży, krążki służące prawdopodobnie go gry czy igielniki. Jest to kultura naprawdę wysoko rozwinięta" - powiedziała.

Wystawę można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie do 30 marca.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama