Stuletnie koronki koniakowskie czy wykonany ze srebra tzw. pas filigranowy będący elementem cieszyńskiego stroju ludowego będzie można oglądać na wystawie "Kobieta odświętna, czyli Ślązaczka w stroju ludowym" w Muzeum Historii Katowic.
Na ekspozycji zostaną zaprezentowane trzy rodzaje kobiecych strojów ludowych - cieszyński, bytomsko-rozbarski i górali śląskich. Będzie można też obejrzeć narzędzia, materiały i techniki niezbędne do ich wykonania.
"Kobiece stroje ludowe są niezwykle bogate, kolorowe i zachowały się dłużej niż na przykład śląskie stroje męskie, które już na początku dwudziestego wieku ustąpiły miejsca garniturom. Mamy w swoich zbiorach fotografię z początku minionego wieku, na której widzimy kobietę w śląskim, odświętnym stroju ludowym, a obok niej stoi mężczyzna w garniturze" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Justyna Jarosz.
Jarosz dodaje, że na wystawie będzie można zobaczyć również przemiany, jakie dokonały się w stroju ludowym - od przełomu XIX i XX wieku do czasów współczesnych. "Wśród nas nadal są osoby, które wytwarzają poszczególne elementy strojów ludowych. Na Śląsku jest kobieta, która maluje szlajfy, czyli wstążki, a w Cieszynie tworzą gorsety, zwane żywotkami - czerpiąc z dawnych wzorów. Co ciekawe, są jeszcze kobiety, które zakładają żywotki z okazji różnych świąt, czy nawet do ślubu" - mówi Jarosz.
Na ekspozycji nie zabraknie też cennych ozdób. Pokazany zostanie wykonany ze srebra pas filigranowy noszony do stroju cieszyńskiego, ozdoby z koralowca - korale do stroju bytomsko-rozbarskiego oraz stuletnie koronki koniakowskie. "Będzie można zobaczyć też współczesne koronki wykonane z nici chirurgicznych oraz nitek o grubości ludzkiego włosa" - mówi Jarosz.
Wernisaż wystawy odbędzie się dziś w dziale etnologii miasta Muzeum Historii Katowic. Potrwa do 8 czerwca.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.