Historia św. Franciszka

"Zajaśniał nad światem jak wschodzące słońce" pisał Dante o świętym Franciszku. Inni widzieli w biedaczynie z Asyżu nowe światło rzucone przez niebiosa, święte odbicie świętości Boga i obraz Jego doskonałości.

Podobnych poetycko-mistycznych sformułowań, charakteryzujących założyciela zakonu franciszkanów, odnajdujemy w rozmaitych, poświęconych mu tekstach kultury, bezliku. Każdy z nich jest zaś próbą pojęcia, zrozumienia, trwającego przecież do dziś dnia fenomenu franciszkańskiej duchowości.

Najnowszym takim dziełem jest „Historia św. Franciszka”. W wydanej przez E-Lite Distribution książeczce znajdziemy m.in. informacje biograficzne o świętym, czy opisy pięciu, najważniejszych filmów fabularnych, poświęconych jego osobie. Dodatkiem do publikacji jest płyta DVD z godzinnym, włoskim, dokumentalnym filmem „Historia Św. Franciszka z Asyżu”, wyreżyserowanym przez Alessandrę Gigante

Dobroć, łagodność, ubóstwo, wyrzeczenie, skromność. Miłość do ludzi, zwierząt i świata oraz zachwyt nad tym, co najmniejsze… - długo można by wymieniać najważniejsze franciszkańskie ideały. To co zaskakuje, to fakt, iż ułożyły się one w logiczną całość (system, duchowość) w czasach, gdy nikt się tego nie spodziewał. Cesarstwo walczyło z papiestwem, Kościół zmagał się z najróżniejszymi herezjami, zaś cała Europa stawić musiała czoła zagrażającemu jej, islamskiemu najeźdźcy. Epoka wojen, chaosu i zamętu.     

Autorka filmu pozwala nam przenieść się w średniowiecze. Przepytywani przez nią historycy i teolodzy szczegółowo opowiadają nie tylko o najważniejszych faktach z biografii św. Franciszka, ale także o zmianach społecznych i mentalnościowych, jakie miały wtedy miejsce. Sporo miejsca poświęcono także sztuce. Na ekranie oglądamy perły włoskiej architektury i zdobiące je, malarskie arcydzieła Giotta, Cimabue, Simone Martiniego, czy anonimowego Mistrza Świętego Franciszka.

Wszystko to pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć charyzmatycznego patrona, dla którego nie tylko woda i ziemia, ale nawet bieda i śmierć były siostrami. Który wiedział, czym jest radość doskonała i potrafił nią „zarażać” współczesnych mu wierzących i niewierzących (wszak nawet sułtan, syn słynnego Saladyna, miał prosić Franciszka, by ten modlił się za niego).  

***

„Historia św. Franciszka” to najnowsza publikacja E-lite Distribution. Ja natomiast miałem dla Państwa (w naszym nowym konkursie) 3 egz. „Świętego Franciszka kuglarza bożego” – książeczki, do której na DVD dołączono słynne arcydzieło Roberto Rosselliniego. Tym razem pytaliśmy o znak tau, a nagrody otrzymują:

Marcin Chłanda  z Łodzi, SM Agnieszka Mruga z Warszawy oraz Paweł Płocica z Zarzecza

Gratulujemy, komplety (z gadżetami i koszulkami Wiara.pl) prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama