Muzyka Wschodu i Zachodu

Zespół Ensemble Sarband wystąpi dziś w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Koncert organizowany jest w związku z obchodami 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją.

Organizatorem poznańskiego koncertu jest honorowy konsul generalny Republiki Turcji w Poznaniu.

Zespół Ensemble Sarband zaprezentuje w Poznaniu projekt "Lord of the Horizons, Collector of Musical Worlds", poświęcony twórczości polskiego tłumacza dyplomatycznego w służbie sułtańskiej, muzyka, poety i malarza Wojciecha Bobowskiego (ok. 1610 - 1675). W programie znalazły się chrześcijańskie i muzułmańskie pieśni sakralne oraz XVII-wieczna muzyka instrumentalna z Polski i Turcji. 17 marca zespół wystąpi w Warszawie.

Twórczość muzyczna Bobowskiego zaliczana jest do najważniejszych osiągnięć ówczesnej muzyki osmańskiej. Bobowski jako młody człowiek został wzięty w jasyr i sprzedany na dwór sułtana. Służył mu jako tłumacz, muzyk i nauczyciel muzyki. W Stambule Bobowski przyjął imię Ali Ufki, przeszedł na islam. Jako pierwszy przetłumaczył na język turecki Biblię i katechizm anglikański. Był autorem hymnów muzułmańskich, jest także autorem tureckiego przekładu kilkunastu psalmów, do których adaptował melodie pochodzące z tzw. Psałterza Genewskiego.

Zespół Ensemble Sarband został założony w 1986 roku. Łączy muzykę oraz kulturę Wschodu i Zachodu. W skład grupy wchodzą muzycy z kilku krajów i z różnych kręgów kulturowych. Ensemble Sarband brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych, występował na prestiżowych scenach na całym świecie. Kierownikiem grupy jest Vladimir Ivanoff. Zespół był wielokrotnie nagradzany, otrzymał nominację do Grammy.

Historia stosunków dyplomatycznych Polski z Turcją sięga 1414 r. Według kronik Jana Długosza, cztery lata po bitwie pod Grunwaldem sułtan Mehment I Celebi przyjął na swoim dworze w Bursie pierwszą polską misję dyplomatyczną. Obchody roku 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Turcją patronatem objęli prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Tureckiej.

) SarbandEnsemble Ensemble Sarband: Passio Compassio, Ruhrtriennale 2010

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama