Turn Blue

"Turn Blue" to tytuł nowej płyty amerykańskiego duetu rockowego The Black Keys. Utwory na albumie, który właśnie się ukazał, odchodzą od "garażowego" brzmienia, znanego z pierwszych płyt formacji, na rzecz nawiązań do rocka psychodelicznego.

"Turn Blue" to pierwszy album The Black Keys od płyty "El Camino" wydanej w 2011 r. Nowy krążek zespołu promowały single "Fever" i tytułowy "Turn Blue". To ósma płyta w dyskografii duetu z Ohio. Jej produkcją zajął się Danger Mouse, znany z pracy z takimi artystami jak Gnarls Barkley, Beck czy formacja Gorillaz, pracujący z The Black Keys na ich ostatniej płycie. 11 nowych utworów nawiązuje zarówno do tradycji rock and rolla jak również bluesa, rocka psychodelicznego i popu.

Nowa poetyka wyklarowała się podczas prac nad piosenką "Weight of Love", ciągnącej się przez kilka minut z wyeksponowanym syntezatorem i klawiszami. "Pomyślałem wtedy - możemy zrobić, co nam się podoba! Będzie dobrze" - mówił w wywiadach gitarzysta i wokalista formacji Dan Auerbach. Muzyka nawiązuje do psychodelicznych tradycji muzycznych przełomu lat 60. i 70., Auerbach śpiewa o utraconej miłości. Album zamyka utwór "Gotta Get Away", przypominający o "garażowych" początkach The Black Keys.

Zespół zadebiutował w 2002 r. płytą "The Big Come Up". Perkusista Patrick Carney oraz gitarzysta i wokalista Dan Auerbach zbierali pochwały za świeże, chropowate brzmienie i przypominanie o "rock and rollowym etosie" minimalistycznego grania. Kolejny album "Thrickfreakness" (2003), nagrany w ciągu zaledwie 14 godzin, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem muzycznej prasy oraz publiczności. Bluesowo-rockowe kompozycje nawiązywały do brzmienia m.in. Howlin' Wolfa i amerykańskiego rockabilly. Rok później ukazał się "Rubber Factory" a następnie "Magic Potion" (2006).

Wydany w 2008 r. album "Attack and Release" wyprodukował już Danger Mouse, co wskazywało na to, że muzycy z Akron w stanie Ohio nie są tylko bluesowo-rockowymi purystami. Płyta zebrała znakomite recenzje a The Black Keys przestali być tylko ciekawostką, stając się jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych na świecie. Dobra passa trwała - w 2010 r. do sklepów trafił piąty krążek grupy pt. "Brothers", promowany utworami "Tighten Up" i "Howlin' for You"; zadebiutował w czołówce zestawienia Billboardu.

Największym sukcesem grupy okazał się - dzięki sukcesowi piosenek "Lonely Boy" i "Gold on the Ceiling" - wydany w 2011 r. album "El Camino". Pracę wyróżniono statuetką Grammy dla najlepszego albumu rockowego. Auerbach otrzymał nagrodę dla producenta roku za jego pracę przy albumie Dr. Johna "Locked Down".

2 lipca The Black Keys po raz pierwszy wystąpią w Polsce, w ramach odbywającego się w Gdyni Open'er Festivalu.

The Black Keys The Black Keys - Turn Blue [Official Audio]

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama