Tajemnica obecności Jezusa

Nakładem E-lite Distribution ukazał się kolejny, siódmy już tomik z cyklu „Fakty – Cuda – Tajemnice”. Tym razem publikację poświęcono m. in. cudom eucharystycznym i uroczystości Bożego Ciała, którą obchodziliśmy w ubiegłym tygodniu.

W książeczce znajdziemy np. informacje o historii kultu Bożego Ciała w Polsce, słowa św. Jana Pawła II o procesjach (są one „szczególnie doniosłym, tradycyjnym wyrazem ludowej pobożności eucharystycznej”) oraz przedrukowane fragmenty Katechizmu Kościoła Katolickiego, w których mowa o Świętej Eucharystii.

Tradycyjnie już dodatkiem do wydawnictwa jest płyta DVD – tym razem z fabularyzowanym filmem dokumentalnym w reżyserii Aleksandry Gigante.

Autorka, która ma na swym koncie chociażby dokumenty o świętej Ricie, czy świętym Franciszku, tym razem zdecydowała się opowiedzieć widzom nie tyle o jednej, konkretnej postaci, a o cudownym, powtarzającym się w dziejach zjawisku oraz miejscach, w których do nich doszło.

Gigante postanowiła pochylić się nad tajemnicą przeistoczenia. Zabiera nas więc w czasy średniowiecza, które na ekranie jawią się jako epoka mistycyzmu, cudowności, ale i wciąż pogłębianej wiedzy (wszak jednym z bohaterów jej filmu jest sam św. Tomasz z Akwinu – nie tylko jeden z największych filozofów w dziejach, ale także twórca hymnów eucharystycznych napisanych specjalnie na uroczystość Bożego Ciała).

Sporo uwagi w filmie poświęcono także historii katedry w Orvieto (miejsca, z którego wyruszyć miała pierwsza w dziejach procesja na Boże Ciało) oraz idei kościelnego Roku Świętego (Jubileuszowego), którego początków – jak się dowiadujemy – należy szukać w żydowskim Roku Szabasowym.

Pojawiają się tutaj także Fra Angelico i Luca Signorelli – dwaj wybitni artyści, którzy właśnie we wnętrzach świątyni w Orvieto stworzyli freski jakich świat nie widział. Warto zobaczyć je z detalami, wsłuchując się w fascynujące komentarze historyków i znawców sztuki...

***

Mieliśmy do rozlosowania 3 egz. „Tajemnicy obecności Jezusa”, a także koszulki i inne gadżety portalu Wiara.pl. Pytanie konkursowe było następujące: co wspólnego z uroczystością Bożego Ciała ma św. Julianna z Cornillon? Odpowiedź: patronka ta uchodziła za „prorokinię Bożego Ciała”. To m. in. dzięki jej mistycznym wizjom oraz zabiegom, wprowadzono tę uroczystość do kalendarza liturgicznego. Nagrody otrzymują:

Sabina Kosmala z Piekar Śląskich, Karolina Kowalewska z Gdańska oraz Marzena Kiryjczuk-Bliźnik z Oświęcimia

Gratulujemy, komplety prześlemy pocztą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama