W Sianowie trwa I Folk Film Festiwal

Są przeglądy zespołów ludowych, teatrów ulicznych dla dzieci i dorosłych oraz kino letnie, a także "Kokofy". To pierwsza taka impreza w kraju.

Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to konkurs filmów o tematyce wiejskiej. Wzięły w nim udział 43 osoby z całej Polski, a rozstrzygnięcie konkursu przewidziane jest na piątkowy wieczór.

Na pierwszy festiwal filmów o wsi zaproszono również dwóch Sylwestrów: Maciejewskiego, który wciela się w Solejuka w serialu „Ranczo”, oraz Chęcińskiego, twórcę m.in. filmu „Sami swoi”.

Na spotkaniu z Sylwestrem Maciejewskim namiot przy Centrum Kultury był wypełniony po brzegi. O tym, jak bardzo temat wsi jest obecny w życiu Polaków, świadczy popularność serialu „Ranczo”, w którym gra Maciejewski. Serial stał się hitem telewizyjnym, a liczba jego widzów sięga 9 milionów.

- Rzecz dzieje się na wsi, ale problematyka jest uniwersalna. Tematy, które są podejmowane w serialu, dotyczą wszystkich ludzi. To problemy dnia codziennego związane z lecznictwem, oświatą, czy kontaktem między władzą kościelną i świecką. Mamy to na co dzień - mówił w rozmowie z „Gościem” Sylwester Maciejewski.

- Serial służy temu, żeby pokazywać nasze przywary z przymrużeniem oka. Wytyka wady i niedobre nawyki, to, co jest niedobre w naszym społeczeństwie, czym trzeba się zająć, poprawić i zlikwidować. Te postaci są barwne, problemy na co dzień pokazane są w ciekawy sposób, dlatego ludzie chętnie go oglądają - tłumaczył aktor.

W Sianowie trwa I Folk Film Festiwal   Justyna Steranka /Foto Gość Koncert zespołu "Zgagafari" Jego zdaniem, inicjatywa podjęta przez mieszkańców Sianowa, jest cennym doświadczeniem.

- Mamy przykład, że w takich małych miejscowościach można zrobić coś interesującego, co może rozwijać. Potrzebni są ludzie, którzy się tym zajmą, ale też trzeba mieć pasję, pomysł i dążyć do zrealizowania go - powiedział. - W naszym kraju mamy wiele dobrych filmów o tematyce wiejskiej i choćby dla obejrzenia tego dorobku warto taki festiwal organizować. Dla mnie ważne jest, że jak powstaje taka impreza, to w tak małym mieście zaczyna się coś dziać. Jedyną rozrywką nie jest piwo i pogaduchy pod sklepem, ale ludzi zaczynają chcieć czegoś więcej. Każda taka inicjatywa kulturalna to wyjście do ludzi, a to zawsze jest cenne, szczególnie w małych społecznościach - dodał Maciejewski.

Fenomen festiwalu polega na tym, że mieszkańcy Sianowa przygotowali go sami.

- Chcieliśmy wyciągnąć mieszkańców z domu. Nie zawsze to się udaje, ale chcemy pokazać im, że mieszkanie w małej miejscowości może być przywilejem - mówi Aleksandra Kowalczyk, dyrektor festiwalu oraz miejscowego Centrum Kultury.

Janina Paczoska, mieszkanka Sianowa, przyznaje, że lubi, kiedy dzieje się coś dobrego. - Trzeba wyjść z kulturą do ludzi. Wtedy zaczynają się angażować - przekonuje. - Lubię teatr, filharmonię czy podobne wydarzenia i uważam tę inicjatywę za świetny pomysł. Poza tym możemy spotkać ulubionego aktora z ekranu na żywo. Sianów jest małą miejscowością, ale działa prężnie i jesteśmy zauważani. Bardzo się z tego cieszę - mówi. - Chciałabym, żeby ludzie jeszcze bardziej wyszli z domów. To są naprawdę ciekawe rzeczy. Można obejrzeć film, posłuchać muzyki ludowej i potańczyć, a nie siedzieć przed telewizorem. Wierzę, że ludzie się tego nauczą - dodaje.

Już w piątek spotkanie z Sylwestrem Chęcińskim, reżyserem filmu „Sami swoi”. Ponadto wiele ciekawych wydarzeń dla całej rodziny. Program FFF można znaleźć tutaj.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama