„Zostałem zaproszony na katechezę neokatechumenalną. Usłyszałem tam wtedy po raz pierwszy historię Abrahama. Wewnętrznie nie mogłem się powstrzymać od śmiechu. Czekałem, kiedy skończy się ta szopka. ‘Co mnie obchodzi jakiś stary nomada, który nie ma syna ani ziemi? – myślałem. – Co mnie obchodzi, że Ktoś do niego przyszedł i mu powiedział: Jestem Bogiem”.
Powyższy cytat, to słowa Roberta „Litzy” Friedricha. Znanego rockowego (i nawróconego) muzyka, który wraz z dominikaninem Adamem Szustakiem był bohaterem najpopopularniejszych, ubiegłorocznych e-rekolekcji WILKI DWA.
Zaczynam od tej wypowiedzi, gdyż świetnie pokazuje ona postawę wielu współczesnych ludzi wobec Biblii. „Opisane w niej pejzaże, kostiumy, obyczaje może mają i swój urok, ale to przecież inna mentalność. Tamte realia nie mają nic wspólnego z naszą codziennością, z moimi problemami” – zdaje się mówić postępowy człowiek XXI wieku.
Książka „Wilki dwa. Męska przeprawa przez życie” dowodzi, że jest inaczej. Okazuje się, że jeśli tylko odważysz się otworzyć, szczerze z kimś porozmawiasz i przyznasz się do trudnych, przykrych, trapiących cię rzeczy, nagle zobaczysz, jak bardzo podobny jesteś do Noego, Dawida, Sary, Ewy, czy Hioba. Szustak i Friedrich uświadamiają to niemal na każdej stronie tej publikacji.
Promuje się ją i opisuje jako spotkanie dwóch twardych facetów. „Żywe, ostre jak miecz słowo” – zauważył w opublikowanej na łamach „Gościa Niedzielnego” recenzji Marcin Jakimowicz. Wszystko to prawda. Szczerość do bólu, szorstkość, walenie prawdy prosto w oczy… - wszystko to możemy tu znaleźć. Nie zapominajmy jednak, że każdy z dwudziestu rozdziałów tej książki przepełniony jest starotestamentalnymi scenami, okraszony biblijnymi cytatami i rozważaniami, dla których punktem wyjścia jest właśnie Pismo Święte.
„To chyba jedna z najlepszych scen biblijnych” – o. Szustak zaczyna snuć opowieść o przyjściu Anioła Pańskiego do Gedeona. Bóg okazuje się w niej być ironistą, prowokatorem, szydercą. A jednak na końcu jest tym, który „będzie cię wspierał i przeprowadzi przez najtrudniejsze sytuacje”. Właśnie o tym Bożym, biblijnym wsparciu jest ta książka.
Stacja 7.pl
Robert "Litza" Friedrich o książce "WILKI DWA"
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?