Eurooskary dla "Idy"

„Ida” Pawła Pawlikowskiego, podczas 27. gali Europejskich Nagród Filmowych w Rydze, zdobyła nagrody w kategoriach: najlepszy film europejski, najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz. Obraz uhonorowała również publiczność.

„To fantastyczny wieczór dla Polski” – powiedział Paweł Pawlikowski odbierając w sobotę główną nagrodę.

Ekipę „Idy” reprezentowali podczas ceremonii także autor zdjęć do filmu Łukasz Żal, aktorka Agata Kulesza i producentka Ewa Puszczyńska. Obraz zdobył łącznie cztery nagrody.

„Ida” to film „nowatorski i oryginalny”, odwołujący się do europejskiej historii, „opowiadający o mrocznej przeszłości, a zarazem pozostawiający widza wypełnionego światłem” – mówiła, wręczając Pawlikowskiemu nagrodę dla najlepszego reżysera, norweska aktorka Liv Ullmann.

„Ida” triumfowała również w kategorii najlepszy scenariusz (napisali go wspólnie reżyser oraz Rebecca Lenkiewicz). Ponadto film Pawlikowskiego zdobył przyznaną przez publiczność Nagrodę People’s Choice Award.

Na gali wręczenia „europejskich Oscarów” twórców „Idy” oklaskiwała m.in. Agnieszka Holland, która jest przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej (prezydentem EFA jest niemiecki reżyser Wim Wenders).

Akcja „Idy” toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.

"Ida", do której zdjęcia kręcono m.in. w Łodzi, jest wspólną produkcją Polski i Danii, zrealizowaną przez studia Opus Film oraz Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards) przyznawane są, w różnych kategoriach, od 1988 roku przez Europejską Akademię Filmową (European Film Academy - EFA), która ma siedzibę w Berlinie i zrzesza ok. 3 tys. przedstawicieli filmowej branży, m.in. znanych reżyserów. Prezydentem EFA jest niemiecki reżyser Wim Wenders, a przewodniczącą zarządu Agnieszka Holland. Co drugi rok - w lata nieparzyste - nagrody wręczane są na galach w Berlinie. W latach parzystych ceremonie organizowane są w innych europejskich miastach.

Laureaci Europejskich Nagród Filmowych 2014 w niektórych kategoriach było znani już wcześniej, wyłoniono ich w listopadzie. Znaleźli się wśród nich autorzy zdjęć do "Idy" Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski, uhonorowani Nagrodą Carlo Di Palma dla najlepszego europejskiego operatora.

Przeczytaj naszą recenzję: Wiara i niewiara

«« | « | 1 | » | »»
 • Utu
  15.12.2014 20:40
  Gdy pewnego razu Antystenesa pochwalili ludzie nikczemni, powiedział "Boję się, czym się czegoś złego nie dopuścił".
  Filmu nie oglądałem, ale wzorem słynnego filozofa, obawiam się jego treści, sądząc po tym kto go tak bardzo pochwala! I daję słowo, odszczekam pod stołem, jeśli się pomyliłem.
 • strzalka_kk
  15.12.2014 21:28
  Obejrzałam ten film, niestety rozczarował mnie, przewartościowane postacie, nakręcony pod ogólne trendy /destrukcyjne/ polityczno-społeczno-obyczajowe.
 • Refleksja
  16.12.2014 16:25
  Najlepsze jest to, że większość ludzi filmu nie widziała ale już go "zrecenzowała". Ten portal codziennie mnie zaskakuje :))
 • lol
  18.12.2014 11:17
  Szmira nie warta oglądania. Nie wiem za co te wszystkie nagrody. Przy tym filmie "Rejs" to kino akcji...
  Obejrzałem, nie polecam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Więcej nowości