Mozart na papieskiej Pasterce

W środę na papieskiej Pasterce w Bazylie Watykańskiej zabrzmi muzyka Mozarta, a konkretnie „Et incarnatus est” z Mszy C-moll. Utwór wykona Orkiestra Symfoniczna z Pittsburgha pod kierunkiem Manfreda Honecka i z udziałem izraelskiej sopranistki Chen Reiss.

Pomysłodawcą takiego uświetnienia papieskiej liturgii jest ks. Massimo Palombella, dyrygent Chóru Kaplicy Sykstyńskiej. Chodzi mu, jak powiedział Radiu Watykańskiemu, o otwarcie współczesnej liturgii na wielkie dziedzictwo muzyki sakralnej.

„Jedni twierdzą, że wraz z reformą liturgiczną wszystko się skończyło, nie ma już wielkiego dziedzictwa Kościoła. Inni z kolei myślą, że z powodu reformy trzeba odrzucić wszystko, co było do tej pory, i wszystko wymyślać od nowa. Ja natomiast twierdzę, że ze względów eklezjologicznych i teologicznych, musimy zrozumieć, że wszelka reforma musi być otwarta na to, co zastała, na to, co było przedtem. A zatem wykonanie tego arcydzieła Mozarta w ramach papieskiej pasterki jest zgodne z głębokimi intencjami Soboru. Chodzi tu bowiem o umieszczenie dzieła wielkiej muzyki kościelnej w ramach odnowionej liturgii, i to w taki sposób, aby pod względem liturgicznym było to prawidłowe” – powiedział ks. Palombella.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.