W środę na papieskiej Pasterce w Bazylie Watykańskiej zabrzmi muzyka Mozarta, a konkretnie „Et incarnatus est” z Mszy C-moll. Utwór wykona Orkiestra Symfoniczna z Pittsburgha pod kierunkiem Manfreda Honecka i z udziałem izraelskiej sopranistki Chen Reiss.
Pomysłodawcą takiego uświetnienia papieskiej liturgii jest ks. Massimo Palombella, dyrygent Chóru Kaplicy Sykstyńskiej. Chodzi mu, jak powiedział Radiu Watykańskiemu, o otwarcie współczesnej liturgii na wielkie dziedzictwo muzyki sakralnej.
„Jedni twierdzą, że wraz z reformą liturgiczną wszystko się skończyło, nie ma już wielkiego dziedzictwa Kościoła. Inni z kolei myślą, że z powodu reformy trzeba odrzucić wszystko, co było do tej pory, i wszystko wymyślać od nowa. Ja natomiast twierdzę, że ze względów eklezjologicznych i teologicznych, musimy zrozumieć, że wszelka reforma musi być otwarta na to, co zastała, na to, co było przedtem. A zatem wykonanie tego arcydzieła Mozarta w ramach papieskiej pasterki jest zgodne z głębokimi intencjami Soboru. Chodzi tu bowiem o umieszczenie dzieła wielkiej muzyki kościelnej w ramach odnowionej liturgii, i to w taki sposób, aby pod względem liturgicznym było to prawidłowe” – powiedział ks. Palombella.
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.