Ostatnie kuszenie Chrystusa

Film bluźnierczy i kontrowersyjny. To chyba najczęstsza opinia na temat dzieła, nakręconego przez Martina Scorsese w 1988 roku.

Kiedy obraz ten wchodził na ekrany, wiele chrześcijańskich grup i stowarzyszeń organizowało protesty i bojkoty. W jednym z paryskich kin podłożono nawet bombę.

Wszystko za sprawą końcowej sekwencji, w której konający na krzyżu Chrystus ma wizję. Widzi w niej siebie jako człowieka, który zamiast umierać na krzyżu, założył rodzinę, miał dzieci, zestarzał się…

Co jakiś czas opinią publiczną wstrząsa informacja o kolejnym artystycznym eksperymencie, prowokacji, czy dziele sztuki, które wykorzystuje biblijne fakty, ale je przeinacza. Wyszydza. Ośmiesza. Niedawne zamieszanie wokół spektaklu „Golgota Picnic” było tego najlepszym dowodem. Pytanie tylko, czy o to samo chodziło Martinowi Scorsese? Wydaje mi się, że nie.

W autobiograficznej książce „Pasja i bluźnierstwo” twórca „Chłopców z ferajny” wyznał: „Próbowałem dotrzeć do tego, jakie jest prawdziwe posłannictwo Jezusa. Nie jako plastykowej figurki na desce rozdzielczej, lecz kogoś, kogo najważniejsze przesłanie pozwoliło nam jako gatunkowi przetrwać na ziemi”.

To co uderza podczas oglądania „Ostatniego kuszenia Chrystusa”, to eseistyczna forma, „natura” tego filmu. W monologach i dialogach roi się bowiem od refleksji nad sensem, istotą religii. Nad tym, czym tak naprawdę jest ta duchowa walka, która toczy się w każdym z nas. To ludzkie rozdarcie. Niepojęte współistnienie ze sobą dobra i zła na tym świecie.

Oczywiście, w filmie nie brakuje scen, które  dobrze znamy z Nowego Testamentu. Widzimy m.in. wesele w Kanie, wskrzeszenie Łazarza, kamienowanie jawnogrzesznicy, ukrzyżowanie. Jednak Scorsese nie zadowala się wiernym ekranizowaniem Pisma Świętego (zresztą nie Pismo jest tu punktem wyjścia, a wydana w 1951 roku powieść Nikosa Kazandzakisa, także nosząca tytuł „Ostatnie kuszenie Chrystusa”).

Dla reżysera „Wściekłego byka” równie ważny jest namysł, refleksja, wnioski, które wyciąga z nowotestamentalnych historii. Wątpliwości, którymi dzieli się z widzami. Pytania (o Boga, człowieka, zło, wiarę), na które często nie zna, nie potrafi znaleźć odpowiedzi, ale które od lat go prześladują. Nie dają o sobie zapomnieć.

Wnioski końcowe? Po pierwsze: temu filmowi bliżej po prostu do filozofii, czy psychologii religii, niż do biblistyki. Po drugie: Scorsese sięga po stary, jak historia kina gatunek (film biblijny), ale jak na wybitnego twórcę kina autorskiego przystało, przekracza go. Nasyca dodatkowymi treściami i własnymi refleksjami – np. nad istotą religii, czy ludzkim aspektem natury Chrystusa.

***

Tekst z cyklu ABC filmu biblijnego i Filmy wszech czasów

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Piotrek
  26.05.2015 21:39
  Czy to ma być reklama filmu ??? Jeśli tak to dziwie się że znalazła się na tym portalu. Czy oglądając scenę współżycia seksualnego aktora grającego Chrystusa z kobietą ma przyjąć to jako filozofie czy bluźnierstwo ?! Jak po takiej interpretacji słuchać i czytać Słowo Boże ?
 • gut
  21.10.2015 18:57
  Był Chopin - wielka sztuka więc doszli do wniosku, że aby zrównoważyć przekaz medialny muszą wyemitować coś kompletnie przeciwnego aby odbiorcy nie zachłysnęli i nie zaczęli tęsknić za prawdziwą kulturą i wartościami.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.