Podczas 12. edycji popularnego konkursu góralskiej pieśni religijnej wystąpiło wielu młodych artystów z kilku podhalańskich gmin.
Przesłuchano 27 grup śpiewaczych, 18 solistów, w trzech kategoriach wiekowych - szkoły podstawowe, gimnazja - szkoły średnie i dorośli oraz 3 duety. Wśród grup śpiewaczych – szkoły podstawowe I miejsce przypadło grupie "Witowianki" z Witowa, II miejsce otrzymali "Mali Skrzypnianie" ze Skrzypnego, a III miejsce "Tatry" z Ratułowa. Wyróżnienia przyznano grupomo: "Mali Miętusianie" z Cichego – Mietustwa, "Honielnik" z Czerwiennego, "Turnie" ze Starego Bystrego.
Przyzanano ponadto specjalne wyróżnienia dla najmłodszych grup śpiewaczych: "Siumni" z Chochołowa, "Mini Bachledówka" z Czerwiennego.
Wśród solistów (szkoły podstawowe) na podium stanęli: Kornelia Makuch z Białego Dunajca, Zuzanna Kopieć z Ratułowa oraz Martyna Świder. Wyróżnienia otrzymali: Oskar Sikorski z Brzegów, Katarzyna Bobak z Sierockiego, Martyna Dziedzic z Czerwiennego. W kategorii grupy śpiewacze – gimnazja i szkoły średnie I miejsce otrzymała grupa "Skrzypnianki" ze Skrzypnego, II miejsce "Odrowązianie" z Odrowąża Podhalańskiego, a III miejsce "Miętusianie" z Cichego – Miętustwa. Wyróżnienia: "Siumni" z Chochołowa, "Gronkowianie" z Gronkowa, "Sykowni" z Załucznego.
Wśród duetów (gimnazja i szkoły średnie) I miejsce zdobył duet "Odrowiązianie" z Odrowąża, II miejsce duet z Bańskiej Niżnej, a III miejsce duet "Piekielnicanie" z Piekielnika. Wśród solistów (gimnazja i szkoły średnie) na podium stanęli: Katarzyna Murzyn z Czerwiennego, Angelika Strama ze Starego Bystrego, Aneta Rychtarczyk z Czerwiennego. Zaś wśród studenckich grup śpiewaczych I miejsce zajęli "Skalni" z Krakowa, II miejsce "Krzeptowianki" z Zakopanego, a III miejsce "Rabiańsko Śleboda" z Raby Wyżnej. Przyznano też nagrody dla dorosłych solistów. Otrzymali je: Ewelina Majchrowicz - "Skalni" z Krakowa i Władysław Basiorka z Cichego.
Celem konkursu zorganizowanego przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu i oddział Związku Podhalan w Czerwiennem było propagowanie góralskiej pieśni religijnej wśród mieszkańców Podhala, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Konkurs ten to również okazja do wymiany doświadczeń na temat tradycyjnej i współczesnej pieśni religijnej - góralskiej, jak również prezentacji zapomnianych pieśni religijnych oraz pieśni poświęconych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
To również okazja do prezentacji twórczości poetów góralskich. Wszystkich wykonawców oceniała komisja w składzie: Kazimierz Bielak, sekretarz Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Iwona Kosakowska - dyrektor ZSPiG w Ratułowie i Stanisław Bukowski reprezentujący Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.