Góralska opera

Operę z okazji beatyfikacji Jana Pawła II przygotowują podhalańscy górale. Nad każdym z czterech aktów sztuki pracuje inna grupa górali z Zakopanego, Nowego Targu, Bukowiny Tatrzańskiej, Ludźmierza, Kościeliska i Poronina.

"Opera będzie opowiadaniem o reakcjach góralskich rodzin na wybór kardynała Wojtyły na papieża. Opera ukaże również pielgrzymki Jana Pawła II na Podhale" - powiedział wicestarosta tatrzański, Andrzej Skupień.

Skupień powiedział, że wyjątkowość opery będzie polegała na tym, że każda z grup przygotowujących sztukę jest odpowiedzialna za inny akt, dlatego w poszczególnych scenach zobaczymy innych aktorów i usłyszymy innych muzykantów.

Autorem napisanego w całości gwarą góralską libretta opery pod tytułem "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" jest jeden z najbardziej znanych poetów podhalańskich, Franciszek Łojas-Kośla z Poronina. Łojas-Kośla napisał m.in. operę góralską "Naski Świat"

Reżyserii opery o papieżu Polaku podjął się znany folklorysta z Zakopanego, Józef Pitoń. Muzyczną stronę opery przygotowuje muzyk, lider zespołu "Trebunie-Tutki", Krzysztof Trebunia-Tutka.

Operowym śpiewom towarzyszyć będzie mocno rozbudowana kapela góralskich muzykantów, którzy zagrają bez partytury - ze słuchu.

"Muzyka będzie tradycyjna. Każda z grup przygotowujących operę będzie miała swój indywidualny skład kapeli, dzięki temu usłyszymy różny styl wykonywania muzyki góralskiej" - powiedział PAP Trebunia-Tutka.

Nie jest jeszcze znana dokładana data premiery. Wiadomo, że będzie prezentowana w różnych miejscowościach Podhala. Autorzy chcą, aby operę wystawić również w Krakowie, Warszawie a nawet w Rzymie.

"Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" będzie trzecią operą góralską wykonaną przez amatorów - górali. Pierwszą operą góralską wystawioną na scenie była "Jadwisia spod regli" autorstwa Juliana Reimschlussela, wystawiona przez zespół góralski im. Klimka Bachledy w 1963 roku. W 2009 roku zespół "Regle" z Poronina wystawił operę "Naski Świat".

Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny, w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz..

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg