Amelka, Bóbr i Król na dachu

Tak właśnie brzmi tytuł najnowszej inscenizacji, nad którą zespół katowickich lalkarzy pracuje od połowy kwietnia. Premiera już jutro!

Tekst wybitnego niemieckiego dramatopisarza, Tankreda Dorsta (znanego przede wszystkim z twórczości dla dorosłych), to poetycka baśń inicjacyjna powstała z inspiracji bajkami nadreńskimi Clemensa von Brentano. Uniwersalna historia poruszająca między innymi temat przyjaźni i życzliwości opowiada o przygodach małej dziewczynki, która podczas wyprawy przez magiczny Szepczący Las pokonać musi mnóstwo niebezpiecznych przeszkód, a równocześnie odkrywa podstawowe prawdy o sobie i otaczającym ją świecie.

Intryguje niezwykła wyobraźnia autora, jego surrealne poczucie humoru. Dramaturgia oparta jest na wędrówce, tajemnicy i przemianie. Każda z postaci  nosi w sobie jakąś zagadkę i nic nie jest takie, jakie się wydaje na początku.

Twórcy inscenizacji wykorzystują wprawdzie plan aktorski, ale to środki właściwe teatrowi lalek mają w tym widowisku przewagę; oglądamy lalki, maski i animowane formy.   

Sztukę w znakomitym tłumaczeniu Jacka St. Burasa reżyseruje Lech Chojnacki, scenografię zaprojektowała Anna Chadaj, muzyka jest dziełem Roberta Kanaana, a choreografia Eweliny Ciszewskiej.

Premierę prasową zaplanowano na 22 maja, ale tym razem świętować będziemy z Teatrem Ateneum aż 3 dni. Przewidziano bowiem również premierę otwartą, na którą bilety można było kupić w specjalnej, symbolicznej cenie 2,50 zł.

23 maja – w Dniu Teatru Publicznego (przypomnijmy, że rok 2015 jest rokiem jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce) – w prawie wszystkich teatrach w kraju odbędzie się akcja pn. „Bilet za 250 groszy”. Zaraz po niej – w niedzielę, 24 maja przedstawienie pokazane zostanie w ramach VIII Metropolitalnego Święta Rodziny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, SZTUKA, TEATR

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama