Dawni mieszkańcy Rozbarku zostawili nam piękny spadek, monumentalny kościół, znak ich wiary i hojności – zauważa proboszcz ks. Tadeusz Paluch.
Na Rozbarku urodził się ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki, wybitny polski kompozytor okresu baroku. Organiści parafii św. Jacka dbają o podtrzymanie tej dobrej tradycji muzycznej. Nikołaj Kostow jest autorem skomponowanej na stulecie „Missa jubilea”.
– Chciałem przygotować taki akcent muzyczny na jubileusz. To Msza z łacińskim tekstem części stałych. W warstwie muzycznej odwołuje się do tradycji muzyki europejskiej tysiąclecia, do chrześcijańskiej muzyki średniowiecznej, renesansowej, trochę do Mozarta, Bacha, wielkich mistrzów dawnych epok. Utwór będzie wykonany w ramach liturgii jako części stałe – mówi kompozytor. Druga organistka, Katarzyna Kasprzyk, kilka lat temu opracowała, z pomocą Norberta Jenderka, zmarłego już kościelnego tej parafii, śpiewnik rozbarski zawierający dawne pieśni i nabożeństwa. Tak powstał „Dodatek Rozbarski” do „Drogi do Nieba”. – Pan Jenderek to człowiek historia, który wszystko wiedział o Rozbarku. Jemu zawdzięczmy to, że jesteśmy tak bogaci w wiedzę o tym miejscu. Zaraził nas pasją i miłością do Rozbarku – wspomina proboszcz.
W parafii jest kilka zespołów muzycznych – schola ewangelizacyjna dzieci przedszkolnych, chóry chłopięcy, dziewczęcy i mieszany oraz orkiestra dęta. W sumie należy do nich około stu osób. Co miesiąc odbywają się koncerty w cyklu „Muzyczny czwartek na Rozbarku”.
– Dziś problemem Rozbarku są wielkie kontrasty społeczne – zauważa ks. Paluch. W parafii działa fundusz, za pomocą którego wierni wspierają działania edukacyjne i dożywianie dzieci. Rozprowadzane są produkty z Banku Żywności, a oprócz tego w kościele na stałe wystawiony jest kosz, gdzie parafianie wkładają różne artykuły, które potem trafiają do najuboższych, często bezdomnych. Od 2001 r. działa tu duszpasterstwo osób niepełnosprawnych, współpracujące i wspierające również niepełnosprawnych na Ukrainie.
Rok jubileuszowy trwa od stycznia. Pierwszym jego mocnym akcentem były misje święte w Wielkim Poście prowadzone przez franciszkanów z Góry św. Anny. Do tego miejsca parafia św. Jacka z Bytomia pielgrzymuje od ponad stu lat. Zorganizowana została konferencja popularnonaukowa „Rozbark wczoraj i dziś”.
W Centrum im. ks. G.G. Gorczyckiego prezentowana jest wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Górnośląskim. Pokazuje Rozbark dawny i współczesny ze zbiorów muzealnych, parafialnych i samych mieszkańców.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.