- Przepiękna książka o kobiecym wymiarze Kościoła – oto w jaki sposób scharakteryzował „Piotra i Magdalenę” papież Franciszek, zapytany o to, co aktualnie czyta.
Wydawnictwo WAM Tym sposobem publikacja autorstwa ks. Damiano Marzoto stała się małą sensacją wydawniczą i być może właśnie dzięki temu trafiła także na nasz rynek wydawniczy.
Jakkolwiek by nie było, bardzo dobrze się stało, że wydawnictwo WAM postanowiło opublikować tę pozycję. We współczesnej kulturze panuje bowiem przedziwna tendencja do akcentowania przede wszystkim różnic, zgrzytów między kobietami mężczyznami (one są z Wenus, oni z Marsa, więc mamy wojnę płci i totalną niemożność porozumienia). Tymczasem ksiądz Marzoto, analizując kolejne sceny i historie z Pisma Świętego, dowodzi, że biblijne bohaterki i bohaterowie świetnie się dogadywali, a jeśli nawet pojawiały się różnice mentalności, czy charakterów, to ich owocem było wzajemne wspieranie się, uzupełnianie i ubogacanie.
To prawda, w Nowym Testamencie czytamy o apostołach, ale nie o apostołkach. Ale jak raz po raz dowodzi autor, gdyby nie kobiety epoki biblijnej, świat mógłby nigdy nie usłyszeć o Dobrej Nowinie. „Wprawdzie to przede wszystkim mężczyzna przekazuje nowinę o powszechnym zbawieniu, ale robi to tylko wtedy, kiedy kobieta go poprzedza, przyjmuje, dotrzymuje mu towarzystwa i daje bodziec do działania” – czytamy w „Piotrze i Magdalenie. Ewangelii na dwa głosy”.
Ks. Damiano Marzoto porusza w książce także m.in. kwestę „wyjątkowego charakteru relacji, jakie Jezus nawiązał (w Duchu Świętym) z kobietami, którymi posłużył się w realizacji dzieła zbawienia, aby wszystkie ludy mogły przez Niego otrzymać błogosławieństwo Abrahama”.
Maryja, Maria Magdalena, Marta, Samarytanka, Prysclla, Tabita, ale także znane nam ze Starego Testamentu królowa Saby, czy Rachab… – wszystkie ona pojawiają się na kartach tej książeczki i - jak się okazuje - każda z nich ma niezwykle ważne miejsce i zadanie w Bożym Planie.
Która z biblijnych kobiet stała się swoistym wzorem wiary? Co zrobić by być uczennicą/uczniem Chrystusa? Czym jest „księga znaków”? I dlaczego lud Izraela bywał porównywany do kobiety?
Wszystkiego tego dowiemy się z „Piotra i Magdaleny. Ewangelii na dwa głosy”. Fragment tej książki można przeczytać tutaj
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...