Cudotwórca? Śpiący rycerz? Klucznik królestwa niebieskiego? – kim tak naprawdę był Książę Apostołów?
Wydawnictwo WAM Kilka miesięcy temu informowaliśmy o książce „Paweł z Tarsu na misyjnym szlaku” księdza Stanisława Biela. Teraz na rynek trafiła kolejna pozycja tego autora – tym razem o świętym Piotrze.
„Rybak z Galilei. Droga Piotra z Betsaidy do Rzymu” nie jest jednak typową biografią pierwszego papieża i Księcia Apostołów. To raczej publikacja o charakterze medytacyjnym. Kolejne etapy i biblijne sceny z życia Szymona-Piotra są tu omawiane i analizowane przede wszystkim po, to czytelnik mógł odnieść je do własnego życia. By przejrzał się w Słowie, niczym w zwierciadle.
Galilea, Samaria, Jerozolima, Antiochia, Rzym… - w trakcie lektury jest nam dane znaleźć się w tych wszystkich miejscach i poczuć niezwykłą atmosferę tamtych dni, gdy Chrystus i jego najbliżsi uczniowie chodzili po ziemi.
Pierwsze kazanie, pierwsze świadectwo, pierwszy cud… - Stanisław Biel SJ jak mało który ze współczesnych autorów potrafi pisać na te tematy w porywający i zachwycający sposób. Ma autentyczny dar głoszenia Ewangelii, a przy tym, raz po raz, wychodzi jego erudycyjność. Każdy z rozdziałów naszpikowany jest bowiem cytatami z innych autorów (chociażby Benedykta XVI, Anselma Grüna, Carlo Marii Martiniego), a wszystkie one dobrane są w taki sposób, że niezwykle ubogacają bielową opowieść. Rzucają nowe światło na przytaczane przez autora nowotestamentalne fakty.
Zresztą to samo możemy zrobić także i my, czytelnicy „Rybaka z Galilei”. Wystarczy, że zaczniemy odpowiadać sobie na pytania, które ks. Biel zostawia nam na końcu każdego z rozdziałów.
Jaką rolę odgrywa Duch Święty w moim życiu duchowym? Czym według mnie charakteryzuje się styl Jezusa? Co stanowi moje „osobiste męczeństwo”? Co jest źródłem mojej radości? – to tylko niektóre z nich…
Fragment książki można przeczytać tutaj
*
Miałem dla Państwa 3 egz. „Rybaka z Galilei”. Pytanie konkursowe było następujące: co jest źródłem mojej radości? Nagrody otrzymują:
Michał Orzechowski z Inowrocławia, Barbara Dzianach z Bytomia oraz s.M. Damiana ze Szczawna Zdroju
Gratulujemy, książki prześlemy pocztą.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.