Baranki wykonane z masła i swojskie wędliny znalazły się w tradycyjnej święconce podhalańskiej. Tak wygląda "wielkanocna kosołecka".
Od wielu lat konkurs na "Wielkanocną Kosołeckę" odbywa się w parafii w Białym Dunajcu. Tym razem z tradycyjną święconką przyszło ponad 50 małych górali. Jury pod przewodnictwem dr Stanisławy Trebuni-Staszel, etnograf z Uniwersytetu Jagiellońskiego, miało wiele pracy. Dodatkowym punktem dla każdego uczestnika był strój góralski.
- Bardzo mnie cieszy to podtrzymywanie tradycji. Dzieci będą wiedziały, co znajduje się w tradycyjnym święconym podhalańskim. Nie będzie żadnych pomyłek i nie trafią tam np. żadne króliczki i zajączki czekoladowe - podkreśla S. Trebunia-Staszel.
- Kiedyś nasze prababki i babki potrafiły wykonać z masła piękne wielkanocne baranki. Dzięki konkursom wiele starszych kobiet przypomniało sobie tę umiejętność i przekazało ją swoim córkom i wnukom - cieszy się etnograf.
- Wiadomo, że najwięcej czasu zajęło nam przygotowanie baranka z masła. Udało się, jak zawsze, dzięki pomocy babci - mówi Roksana Gil z Białego Dunajca.
Z uczestnikami konkursu spotkał się białodunajecki proboszcz ks. Jan Dolasiński. Życzył wszystkim dzieciom i rodzicom radosnych świąt wielkanocnych.
Warto dodać, że niektórzy górale do poświęcenia pokarmów przyjechali na koniach.
Jury w składzie: przewodnicząca Stanisława Trebunia Staszel, ks. proboszcz Jan Dolasiński. Marianna Łukaszczyk, Helena Świder Józefa Wrzesień po obejrzeniu 45 koszyczków, postanowiło przyznać nagrody za najpiękniejsze „Kosołecki”, które otrzymali: Roksana Gil, Michał Szaflarski, Marta Majerczyk, Zuzia Pawlikowska, Jaś Karciarz, Wiktoria i Natalia Karciarz, Jaś Kostecki, Ania Sobańska, Aleksandra Waliczek, Patrycja, Zuzia i Kacper Jaróg, Michał Para, Izabela Bukowska, Franek Kasprzak-Kuros.
Wyróżnienia otrzymali: Patrycja Gąsienica Makowska, Julia Cudzich, Julia Marduła, Zuzia Klima, Marysia i Wiktoria Walkosz, Asia Waliczek, Kasia Pańszczyk, Tosia i Łucja Bobak, Julia Gał, Natalia Pawlikowska, Jan Pańszczyk, Weronika Pańszczyk, Michał i Maja Pańszczyk, Mateusz Pardel-Butor, Małgosia i Madzia Kamińskie, Madzia Cachro, Ania Cudzich, Wiktoria Dorula, Paweł Długi, Wiktoria i Weronika Długi, Ania Ślimak, Madzia Ślimak, Julia Dorula.
Wyróżnienie przyznano również najmłodszemu uczestnikowi konkursu Aleksandrowi Ganderze (niespełna rok - 11. mies.)
Konkurs na "Wielkanocną Kosołeckę" odbył się też w podhalańskiej parafii w Kościelisku koło Zakopanego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.