Przychodzi, kiedy chce

Poezja, natchnienie – to dary pochodzące od Pana Boga, który użyczył ludziom jakiejś części swojej natury.

Poezja to nie licznik słów (…)/ poezja to pokątność/ przychodzi do ciebie/ kiedy sama chce – pisze Małgorzata Kulisiewicz w tomiku "Inni bogowie". Czyż nie wybrzmiewają tu słowa, że „Duch wieje, kędy chce”?

Poezja, natchnienie – to dary pochodzące od Pana Boga, który użyczył ludziom jakiejś części swojej natury. W wierszu „Niebieskość” autorka z pokorą stwierdza, że jeszcze musi poczekać „Na pierwszy błysk (…)/ stworzyć kilka małych burz/ spotkać błękitne konie”.

Bohater tej twórczości ma wyraźnie zarysowaną świadomość swojej jedyności i niepowtarzalności we wszechświecie. „Z nieskończoności/ ja/ Człowiek” – pisze Małgorzata Kulisiewicz, podkreślając godność wynikającą z tego, że to Bóg powołał człowieka do życia.

To głęboka poezja, rozwijająca filozoficzne wątki i sięgająca do obszarów transcendencji, a przy tym pełna misternie utkanych metafor.

*

Małgorzata Kulisiewicz "Inni bogowie". Wyd. Signo, 2015 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.