IPN odpowiada na insynuacje portalu "wPolityce"

Ataki portalu "wPolityce" na katowicki oddział IPN paradoksalnie szkodzą polskiej racji stanu na Górnym Śląsku - czytamy w oświadczeniu.

Publikujemy treść oświadczenia:

W związku z powtarzającymi się na portalu wPolityce.pl insynuacjami pod adresem katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej o rzekomy brak działania na rzecz polskiej racji stanu, krzywdzącymi i deprecjonującymi pracę wszystkich osób zatrudnionych w Oddziale, z oburzeniem i jednoczesnym zażenowaniem musimy stwierdzić, że wynikają one z braku elementarnej wiedzy o naszej działalności. Przed sformułowaniem zarzutów o rzekomy brak wspierania polskości na Górnym Śląsku autorom portalu wPolityce.pl polecamy zapoznanie się przynajmniej z fragmentem dorobku katowickiego Oddziału IPN obejmującym m.in.:

- publikacje dotyczące okresu przedwojennego ("W obcym kraju" Wojska sprzymierzone na Górnym Śląsku 1920-1922, red. S. Rosenbaum, Po ziemi naszej roześlem harcerzy... Z dziejów harcerstwa polskiego na Górnym Śląsku, red. K Heska-Kwaśniewicz, komiks Korfanty, z rysunkami K. Wyrzykowskiego, wg scenariusza S. Zajączkowskiego)

- publikacje poświęcone agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę, zwłaszcza w kontekście Września 1939 r. na Górnym Śląsku i związanych z tym represji wobec ludności polskiej (np. Koniec pokoju, początek wojny. Niemieckie działania dywersyjne w kampanii polskiej 1939 r. Wybrane aspekty pod red. G. Bębnika, i tegoż autora Wrzesień 1939 r. Katowicach oraz Sokoły kapitana Ebbinghausa. Sonderformation Ebbinghaus w działaniach wojennych na Górnym Śląsku).

- problematykę okresu okupacji hitlerowskiej (M. Sikora, Niszczyć by tworzyć. Germanizacja Żywiecczyzny przez narodowosocjalistyczne Niemcy 1939-1944/45, oraz album Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940-1941, ponadto Listy z Dachau. Gustaw Morcinek do siostry Teresy Morcinek , czy też W. Krzyściaka, Wśród wojennej nawałnicy. Wspomnienia oficera z lat 1939-1945)

- publikacje charakteryzujące aktywność podziemia niepodległościowego na Górnym Śląsku w okresie II wojny światowej i krótko po jej zakończeniu (Z "Archiwum Pawła Cierpioła ťMakopolaŤ" 1941-1948, Podziemie niepodległościowe na Podbeskidziu w latach 1939-1947, Armia Krajowa i konspiracja poakowska na ziemi rybnickiej 1942-1947) Autorzy portalu wPolityce.pl najpewniej nie słyszeli też o działalności edukacyjnej katowickiego IPN, np. o projektach edukacyjnych przywracających pamięć o takich wybitnych postaciach Śląska, jak kard. August Hlond, Henryk Sławik, ks. Franciszek Blachnicki, o kilkudziesięciu prezentacjach wystawy Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940-1941, czy też o unikalnym ogólnopolskim konkursie recytatorskim "W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrck".

Od kilku lat publicyści portalu wPolityce.pl - powołując się na własną "recenzję" pierwszego numeru z 2012 r. - powielają jeden i ten sam zarzut pod adresem periodyku "CzasyPismo", Sugerujemy uważniejszą lekturę tego i pozostałych numerów sine ira et studio. Wbrew temu, co sądzą redaktorzy portalu, "CzasyPismo" cieszy się renomą i poważaniem różnych środowisk, nie tylko w regionie.

Autorzy nagonki z portalu wPolityce.pl przemilczają również lub nie wiedzą o dokonaniach prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Zapewne nie słyszeli o ustaleniach poczynionych w licznych śledztwach, m.in. w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez żołnierzy Wehrmachtu we wrześniu 1939 r. w Katowicach, w sprawie pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem około 30 tys. osób narodowości polskiej w 22 obozach zwanych "Polenlagrami" zorganizowanych w 1942 r. na terenie ówczesnej rejencji katowickiej i opolskiej, czy też w sprawie zbrodni policyjnego sądu doraźnego katowickiego gestapo na mieszkańcach rejencji katowickiej i członkach ruchu oporu.

Uprzedzając ewentualne pytania i wątpliwości, pragniemy również poinformować, że katowicki Oddział IPN, po nowelizacji ustawy rozszerzającej zakres działań IPN, przystąpił już do realizacji projektów naukowo-badawczych i edukacyjnych poświęconych Powstaniom Śląskim.

Zauważamy, że, paradoksalnie, medialny atak portalu wPolityce.pl, poprzez deprecjonowanie pracy instytucji działającej na rzecz prawdy historycznej, przynosi szkody polskiej racji stanu na Górnym Śląsku. Oczekujemy zaprzestania szkalowania pracowników IPN w Katowicach, deklarując jednocześnie otwartość na merytoryczną dyskusję.

dr Andrzej Sznajder

Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama