Potrzeba edukacji regionalnej

Jak uczyć o Reformacji w roku jubileuszu 500-lecia tego procesu religijnego zastanawiali się w czwartek w Katowicach nauczyciele z całej Polski podczas XI Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Regionalistów.

Decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego rok 2017 jest w tym regionie Rokiem Reformacji.

"Edukacja regionalna jest nam bardzo potrzebna. Wśród przyczyn problemów, z jakimi zmagamy się teraz w Europie, jak choćby mowa nienawiści, jest brak dialogu, brak wiedzy. Nie ma teraz w Europie krajów homogenicznych narodowościowo. Różnorodność kultury, obyczajów to nasze bogactwo" - powiedział PAP uczestniczący w spotkaniu członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

Przypomniał, że z inicjatywy śląskiego samorządu działa Internetowa Platforma Edukacji Regionalnej "Eduś", gdzie nauczyciele mogą znaleźć materiały do edukacji regionalnej. Obejmuje ona obszar całego woj. śląskiego; zagadnienia ogólne, obejmujące całość regionu zajmują jego dominującą część. "Eduś" składa się z zagadnień z zakresu: geografii, biologii, języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, sztuki i religii.

Internetowy podręcznik przygotował Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w oparciu o wiedzę i doświadczenie m.in. historyków, geografów, biologów czy kulturoznawców. Choć jest przeznaczony przede wszystkim dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, został napisany tak, aby można było z niego korzystać również w szkołach podstawowych.

Instytut Badań Regionalnych powołano w lipcu 2011 r. uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego - funkcjonuje w strukturach Biblioteki Śląskiej. Działalność rozpoczął na początku 2012 r. Jego zadaniem jest m.in. prowadzenie działalności naukowo-badawczej nad szeroko rozumianą tematyką śląską.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama