Fatima w filmowym kadrze

O objawieniach w Fatimie powstało sporo filmów, ale nie doczekały się one jeszcze swojej „Pieśni o Bernadetcie”.

Natomiast najbardziej udaną od strony artystycznej wizją objawień w Fatimie znajdziemy w „13 dniu” w reżyserii braci Iana i Dominica Higginsów. Ciekawa jest historia powstania tego filmu. Początkowo brytyjscy twórcy zamierzali tylko zrekonstruować cud słońca, jaki wydarzył się 13 października 1917 roku. Nikt nie przypuszczał, że 20-minutowa produkcja rozrośnie się do pełnometrażowego filmu fabularnego. A szczególnie Leo Hughes, katolik, emerytowany urzędnik towarzystwa ubezpieczeniowego, który od dawna przejawiał szczególną atencję do Matki Boskiej Fatimskiej. To on wyłożył fundusze na realizację dzieła. W jego planach filmowa rekonstrukcja cudu miała być szansą, by współczesny świat poważnie potraktował przesłanie płynące z Fatimy. Bracia Higginsowie byli katolikami, w 2003 roku założyli niezależne studio filmowe i zaczęli realizować własne obrazy krótkometrażowe. Kiedy zaproponowano im produkcję krótkiego filmu, zgodzili się od razu. Kiedy jednak zaczęli zbierać dokumentację na temat objawień, postanowili zmienić koncepcję projektu i nakręcić dzieło pełnometrażowe, które pokaże całą historię objawień w Fatimie. Większość zdjęć plenerowych została zrealizowana na miejscu objawień, natomiast repliki wnętrz domów dzieci zbudowano w studiu w Earlswood.

Film braci Higginsów z maksymalną wiernością przedstawia wydarzenia, jakie rozegrały się w Fatimie w 1917 roku. Oglądamy je oczami siostry Łucji. Znakomitym pomysłem okazała się realizacja filmu w konwencji czarno-białej, z elementami koloru w sekwencjach objawień, co pozwala przybliżyć widzowi atmosferę epoki, w jakiej rozgrywały się wydarzenia. „13 dzień” to małe arcydzieło kina religijnego. W tym gatunku nawet doświadczeni twórcy nie potrafili udźwignąć tematu, często zmierzając w stronę filmowego kiczu. Higginsowie wykorzystali wszystkie dostępne im środki techniczne, jakie oferuje współczesne kino, czego dowodem jest filmowa rekonstrukcja cudu słońca. Stworzyli dzieło przejmujące i dojrzałe, które w sposób niezwykle sugestywny działa na emocje widza, a wiele ujęć i niezwykle plastycznych kadrów na długo pozostaje w naszej pamięci. W Polsce zarówno „13 dzień”, jak i „Fatima” Fabrizio Costy zostały wydane na DVD.

Warto przypomnieć, że realizacją filmu na temat fatimskich objawień zainteresowany był Mel Gibson. Trwały nawet przygotowania do produkcji, ale ostatecznie skończyło się tylko na projekcie.

Polska „Fatima”

Wśród filmów poświęconych objawieniom fatimskim nie zabrakło również dzieł animowanych. Do najbardziej popularnych należy „Dzień, w którym tańczyło słońce. Prawdziwa historia o Fatimie”, wierny przekazom, a pod względem realizacyjnym nieustępujący animacjom spod znaku Disneya.

Obecnie trwają prace nad kolejną fatimską animacją realizowaną przez portugalskie studio Imaginew. Wydarzenia z Fatimy będą połączone z wątkiem współczesnym. Znaczna część filmu powstaje w Polsce, bo Portugalczycy zaprosili do współpracy polskie studio Platige Image, producenta m.in. głośnej „Katedry” w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Premiera filmu „Fatima i tajemniczy skarb” w reżyserii Bartka Kika zapowiadana jest na maj przyszłego roku. Polskie studio odpowiada całkowicie za stronę artystyczną produkcji, a autorem scenariusza został Amerykanin Philip LaZebnik, który pisał teksty do wielu animowanych hitów, w tym do „Księcia Egiptu” i „Pocahontas”. Jednym ze sponsorów filmu jest portugalskie przedsiębiorstwo Jeronimo Martins, właściciel sieci sklepów Biedronka. W filmie pojawi się także papież Franciszek, któremu głosu użyczy José Mourinho, porywczy menedżer zespołu Manchester United. Mourinho jest głęboko wierzącym katolikiem. Już za rok przekonamy się, czy polsko-portugalska produkcja odda płynące z Fatimy duchowe przesłanie, czy też okaże się tylko czystą rozrywką. •

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama