Czyli filmowa pielgrzymka do miejsc znanych z Biblii, apokryfów i mistycznych wizji.
W ramach dokumentalnej serii „Ludzie Boga: Fakty. Cuda. Tajemnice” ukazał się kolejny, 19 już tomik, tym razem poświęcony domom Matki Bożej. Jak zwykle dodatkiem do książeczki jest płyta DVD – z włoskim filmem w reżyserii Mariany Ricci.
Niedawno mieliśmy możliwość udać się z tą autorką na poszukiwania zaginionej arki (o jej poprzednim filmie można przeczytać tutaj), teraz jest nam dane wyruszyć w kolejną podróż: do miejsc związanych z życiem Maryi. Co ciekawe, i tym razem nie zabraknie wątków w stylu Indiany Jonesa (czyżby ulubiony bohater filmowy reżyserki?), tyle tylko, że zamiast archeologa-awanturnika, pojawiają się tu duchowni. Dokładnie rzecz ujmując, księża lazaryci z Izmiru, którzy pod koniec XIX wieku zorganizowali ekspedycję badawczą i odkryli w Efezie ruiny domu, w którym przed wiekami mieszkać miała Matka Boża.
Skąd wiedzieli, gdzie go szukać? Z tekstów niemieckiej mistyczki, bł. Anny Katarzyny Emmerich. To właśnie w swoich wizjach miała ona ujrzeć to miejsce i opisać je w sposób tak dokładny, że zlokalizowanie miejsca pobytu Maryi nie stanowiło większego problemu.
Cuda, przekazy tradycyjne, legendy (chociażby ta o przeniesieniu innego domu Maryi do Loreto, czego dokonać miało siedem postaci anielskich, lecących nad morzami)… - i o tym dowiemy się z filmu „Domy Matki Bożej”. Ale jego autorka nie koncentruje się tylko i wyłącznie na przeszłości. Porusza bowiem także niezwykle aktualne tematy. Chociażby wątek islamski.
Vittorio Messori (jeden z ekspertów wypowiadających się w filmie) zauważa, iż Maryja jest przecież czczona zarówno przez chrześcijan, jak i przez muzułmanów. Jak mówi: - Maryja jest potężnym czynnikiem dialogu i spotkania ze światem islamskim. Być może jedynym od którego można rozpocząć ten dialog.
Więcej o Maryi w islamie przeczytać można np. w naszym serwisie Religie (wystarczy kliknąć tutaj), tymczasem ja miałęm dla Państwa 1 egz. (książka + film) „Domów Matki Bożej”. Pytanie konkursowe było następujące: który papież beatyfikował Annę Katarzynę Emmerich? Chodziło o św. Jana Pawła II, a nagrodę otrzymuje:
Leszek Ekstowicz z Krakowa
Gratuluję, książeczkę z filmem prześlemy pocztą.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.