Zbroje i habity

Już w najbliższy piątek na ekranach naszych kin pojawi się nowy, dokumentalny film Pawła Pitery zatytułowany „Habit i zbroja”.

Reżyser takich filmów, jak „Sztuka i wiara”, czy „Świadectwo” tym razem postanowił opowiedzieć widzom o historii zakonu krzyżackiego. „To pierwszy taki polski fabularyzowany dokument” – pisze dziś na łamach „Rzeczpospolitej” Małgorzata Piwowar.

W tekście „Wciągająca i efektowna wędrówka przez trzy stulecia” publicystka stwierdza, iż ten film to swoisty fenomen. Zdjęcia trwały klika lat, zaś koszt produkcji porównywalny jest z filmami fabularnymi.

„Na ekranie widać, że nie pożałowano pieniędzy i powstał obraz naszpikowany treścią. Na tę wizualną składają się animacje (malarstwa z tamtych czasów, witraży, map) przenikające się z fabularyzowanymi rekonstrukcjami w naturalnych wnętrzach” – przekonuje Piwowar.

Autorka wspomina też m.in. o zawrotnym tempie akcji, efektach specjalnych, udziale rekonstruktorów, czy przełamaniu sienkiewiczowskich stereotypów w ukazywaniu i postrzeganiu Krzyżaków.

Więcej na ten temat w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”. Zwiastun produkcji poniżej:

NEXTFILMPL Habit i zbroja - zwiastun

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja