Fatima. Ostatnia tajemnica

Film o tak intrygująco brzmiącym tytule od niedawna oglądać można w naszych kinach.

Jego producentem, reżyserem i współscenarzystą jest hiszpański twórca Andrés Garrigó. Autor ten zdecydował się na ciekawy zabieg formalny: zamiast od razu serwować widzom tradycyjny film dokumentalny, zaczyna swój obraz od wątku fabularnego, do którego powracać będzie przez cały seans.

Jego bohaterką jest Monika (w tej roli Eva Higueras), zdolna i sprawdzona montażystka, która otrzymuje propozycję zmontowania filmu o historii objawień fatimskich i wpływie maryjnego przesłania na losy świata.

Kobieta jest sceptyczne nastawiona do tego rodzaju tematyki. Po śmierci męża właściwie stała się niewierząca, więc nie bardzo ma ochotę „mierzyć się z Fatimą”. Ostatecznie jednak, jako profesjonalistka i osoba ceniona w branży, zgadza się zmontowanie dokumentu.

Wkrótce okazuje się, że dostarczone materiały zaczynają pochłaniać ją bez reszty. Także i my, widzowie, towarzyszymy Monice w ich oglądaniu i z minuty na minutę dowiadujemy się coraz więcej i więcej o wydarzeniach sprzed stu lat. Ale nie tylko.

Twórcy „Fatimy. Ostatniej tajemnicy” postanowili bowiem powiązać zdarzenia z 1917 roku z innymi, przełomowymi wydarzeniami, które następowały w XX i XXI wieku. Można powiedzieć, że spoglądamy na nie z metafizycznej perspektywy. Na własne oczy widzimy, w jaki sposób modlitwa przemienia dzieje ludzkości i jak Bóg, za sprawą Maryi, interweniuje w historię.

Portugalska Fatima to jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na świecie. Co ciekawe jednak, w filmie roi się też od wątków polskich. Bo czy przypadkiem powołanie do życia Rycerstwa Niepokalanej przez o. Maksymilia Kolbego nie było pierwszą odpowiedzią na orędzie fatimskie?

Twórcy przypominają także rozmaite powojenne inicjatywy kardynałów Hlonda i Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II, którzy nie tylko spopularyzowali kult fatimski, ale być może także, dzięki swoim działaniom, ocalili od zagłady zarówno Polskę, jak i cały świat. 

Film Andrésa Garrigó to solidna, dokumentalno-fabularna robota, ukazująca dziesiątki zdarzeń które, „wstrząsnęły nawet sceptykami” – jak mówi jeden z rozmówców autora. Czy wstrząsną także widzami?

Nie wiem, czy o to chodziło reżyserowi. Z pewnością lepiej byłoby, gdyby po obejrzeniu tej produkcji, w myślach krążyły nam trzy słowa: różaniec, pokuta, nawrócenie. A także świadomość, że masowe modły (chociażby takie jak ubiegłoroczna Wielka Pokuta), naprawdę mają sens i w spektakularny sposób mogą przemieniać całą naszą rzeczywistość społeczną.    

*

Zwiastun filmu poniżej:

Gloria 24 - Książki, Płyty, Gry i Filmy Religijne Fatima - Ostatnia Tajemnica - oficjalny trailer PL

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama