Cerkwie, monastery, ważne religijne obrzędy i zwyczaje, ale też ciekawe momenty z życia hierarchów czy wiernych - to wszystko zobaczyć można na zdjęciach w albumie "Kolory Prawosławia. Bułgaria". To szóste wydawnictwo w serii pokazującej prawosławie na świecie.
Album ukazał się nakładem Warszawskiej Metropolii Prawosławnej. Premierowa prezentacja wydawnictwa odbyła się natomiast w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku.
Bułgarskie prawosławie pokazano na zdjęciach 27 fotografików z Bułgarii, Polski i Niemiec, zamieszczających swoje prace w serwisie internetowym www.orthphoto.net. Opisy w książce są w czterech językach: po polsku, bułgarsku, angielsku i rosyjsku.
Seria albumów ze zdjęciami, pod wspólną nazwą "Kolory Prawosławia", poświęcona jest różnorodności i wielobarwności prawosławia w różnych zakątkach świata. Przed książką o Bułgarii, ukazały się albumy ze zdjęciami pokazującymi prawosławie w Polsce, Rosji, Serbii, Gruzji i Rumunii.
"Cerkiew w Bułgarii ma wielowiekowe tradycje, a ziemia bułgarska została ochrzczona ze Wschodu jako pierwsza spośród wszystkich krajów słowiańskich. Od tej pory, pomimo pojawiających się okresowo problemów, cały czas pozostaje ona ściśle związana z prawosławiem, służy mu i rozwija się wraz z Cerkwią, wspólnie wychwalając Boga i wnosząc znaczący wkład do światowego prawosławia" - napisał w słowie wstępnym do książki zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
Jarosław Charkiewicz z Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, którego zdjęcia również znalazły się w albumie, przyznał w rozmowie z PAP, że początkowo materiału, z którego można byłoby zrobić wybór fotografii do albumu, było zbyt mało.
Z pomocą konsula honorowego Bułgarii w Białymstoku Witolda Karczewskiego udało się jednak zorganizować wyjazd do Bułgarii, gdzie nawiązane też zostały kontakty z miejscowymi fotografikami, którzy mogliby użyczyć swoich prac. Autorką ponad 50 zdjęć w albumie jest Stefka Borysowa, od lat fotografująca prawosławie w swoim kraju.
"Bułgaria jest wciąż, niestety, dla nas krajem nieznanym. Wciąż postrzegamy ją poprzez Warnę, Burgas czy Złote Piaski. A prawdziwa Bułgaria, ta postrzegana od strony religijnej i dziedzictwa historycznego, to tak naprawdę jej część zachodnia i środkowa" - dodał Charkiewicz, pytany o tytułowe "kolory prawosławia" w tym kraju.
Dodał, że zaskoczeniem dla niego było to, iż w tak dobrym stanie - po okresie komunizmu - zachowały się w tym kraju zabytki materialne związane z prawosławiem.
Serwis internetowy www.orthphoto.net, z którego pochodzi wybór zdjęć do albumu, poświęcony jest prawosławiu w fotografii. Powstał w 2004 roku w Białymstoku; obecnie jest tam ponad 100 tys. zdjęć z całego świata. Działa na bazie wolontariatu i jest finansowany wyłącznie ze środków Stowarzyszenia OrthNet.
Na bazie zgromadzonych tam zdjęć powstała też wystawa fotograficzna "Kolory Prawosławia. Polska", która dotąd odwiedziła ponad 50 miejsc w 15 krajach. Jak szacują jej organizatorzy, zdjęcia zobaczyło tam ok. 300-400 tys. osób.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...