Ekumeniczny Wieczór Kolęd w Toruniu

Już po raz czwarty zespól wokalno-instrumentalny „Claritas” z Torunia zaprasza wszystkie rodziny do wspólnego śpiewania kolęd w świąteczne popołudnie do Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Stało się już tradycją tej nowej formuły spotkań, zainicjowanej przez toruńskich muzyków z „Claritasu”, iż podczas wieczoru kolęd przygotowywane są specjalnie na tę okazję śpiewniki, którym towarzyszy wyjaśnienie bogactwa teologicznego polskich kolęd. Co roku impreza gromadzi coraz większą liczbę rodzin, które same znając walor kolędowania chcą śpiewać kolędy niejako w „rodzinie rodzin”. Zawsze życzliwie patronuje przedsięwzięciu Prezydent Torunia, który osobiście włącza się do śpiewania kolęd wraz ze wszystkimi obecnymi.

W przygotowywanym repertuarze kolędowym odnajdujemy zarówno podróż przez wieki, poznając kolędy z różnych okresów historii, jak również przez regiony naszej ojczyzny, odkrywając na nowo kolędy i pastorałki pieczołowicie przechowywane w rodzinach. W ten sposób nowina o nowo narodzonym Zbawicielu świata rozbrzmiewa silniej, wkomponowana w obraz wielu miejsc i pokoleń – dziadków, rodziców, młodzieży i dzieci – które łączą się w adoracji Bożego Dzieciątka.

Doskonałym tego dowodem jest obecność Scholi Katedralnej „Portamus Gaudium” pod dyrekcją Agnieszki Brzezińskiej, która istnieje przy toruńskiej katedrze śś. Janów od 1999 roku i nadaje spotkaniu niepowtarzalny klimat: dziewczęce głosy prowadzące śpiew zebranych kierują uwagę na misterium dziecięctwa Syna Bożego. W ten sposób kolędowanie staje się czynnikiem jednoczącym, pobudzającym do tworzenia więzów wspólnoty wiary.

Tegoroczna edycja Toruńskiego Wieczoru Kolęd będzie miała charakter szczególny. Po raz pierwszy zaprosiliśmy również do śpiewania kolęd chór prawosławny z Torunia, który wykona i, co najważniejsze, „włączy się” również do śpiewu tych kolęd, które zachowały swą żywotność w obu tradycjach chrześcijańskich. Będzie to kolejne odkrywanie wspólnego dziedzictwa, korzeni i tradycji, więzów wspólnoty, która owocuje wspólnym chwaleniem „Słowa, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami”. Poszczególne kolędy będą poprzedzone teologicznym wprowadzeniem ks. Piotra Roszaka oraz ks. Mikołaja Hajduczenii z toruńskiej parafii prawosławnej.

Zapraszamy do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu 26 grudnia 2006 r. o godz. 17.00.

Strona domowa zespołu: www.muzycznyclaritas.prv.pl

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama