Pozwólcie mi odejść. Siła w słabości Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz, o. Czesław Drążek SJ, Renato Buzzonetti, abp Angelo Comastri. Edycja św. Pawła 2006.
Ta książka jest nie tylko przejmującym świadectwem osób, które były blisko Jana Pawła II, gdy umierał. Jest także niezwykłą opowieścią o jego wierze, miłości do Boga i ludzi w godzinie próby najtrudniejszej, w godzinie śmierci. Książka Pozwólcie mi odejść. Siła w słabości Jana Pawła II próbuje odpowiedzieć na niezwykle trudne pytanie: czym było cierpienie w życiu tego papieża. Tworzą ją relacje, publicystyka, wreszcie niewielki, ale trafnie dokonany wybór zdjęć, ilustrujących różne momenty z długiej historii choroby Jana Pawła II.
Poruszające jest zwłaszcza świadectwo profesora Renato Buzzonettiego, osobistego lekarza Jana Pawła II, który opiekował się nim od chwili zamachu 13 maja 1981 r. po moment, gdy badaniem elektrokardiograficznym stwierdzał jego zgon. Swą relację zatytułował „Dni cierpienia i nadziei”. Obfituje ona w wiele nieznanych szczegółów, zarówno dotyczących chwil, gdy towarzyszył postrzelonemu Papieżowi w karetce, mknącej przez zatłoczone ulice Rzymu, jak i w momentach, gdy rozpoczęła się ostatnia choroba i umieranie Jana Pawła II. Buzzonetti pisze oszczędnie, jakby dawał sprawozdanie przed lekarskim konsylium z opieki nad niezwykłym pacjentem. Jednocześnie jednak jest to tekst emocjonalny, przywracający obrazy chwil, które pamiętać będziemy do końca życia.
Czyta się go ze ściśniętym gardłem, a czasem przez łzy. Podobnie jest z relacją abpa Angelo Comastriego, wikariusza generalnego Ojca Świętego dla Państwa Watykańskiego. Pisze on nie tylko o niezwykłych wydarzeniach, jakie towarzyszyły umieraniu Jana Pawła II oraz jego pogrzebowi. Zastanawia się także nad przyczynami powszechnego i natychmiastowego w całym katolickim świecie odczucia świętości odchodzącego Papieża. Uzupełnieniem tych dwóch relacji jest wprowadzający tekst kard. Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza Jana Pawła II, oraz jezuity, ojca Czesława Drążka SJ, redaktora wydania polskiego „L’Osservatore Romano. Obaj z różnej odległości mieli możliwość obserwować ten niezwykły pontyfikat.
Dlatego ich relacja, poza walorami poznawczymi, ma także wymiar świadectwa. Odkrywa przed czytelnikiem szereg nieznanych szczegółów biograficznych, mówiących o tym, jak Jan Paweł II stawał wobec wyzwania postępującej choroby i nadchodzącej śmierci. Zwraca uwagę na fakt, że cierpienie nie tylko towarzyszyło temu pontyfikatowi, ale również kształtowało szereg jego podstawowych treści. Dla każdego, kto chce głębiej przemyśleć pontyfikat Papieża Polaka oraz uświadomić sobie całą jego duchową wielkość, książka „Pozwólcie mi odejść” powinna być lekturą obowiązkową.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.