Śląski Rembrandt

Barokowa sztuka sakralna na Śląsku to kulturowy fenomen na skalę europejską. Niestety ciągle mało znany. Szlak Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna ma to zmienić.

Burmistrz Ząbkowic Krzysztof Kotowicz 2 lutego podpisał Kartę Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna. Tym samym miasto oficjalnie znalazło się na mapie szlaku, który ma na celu upowszechnienie miejsc dla poszukiwaczy najpiękniejszego dziedzictwa kulturowego na Śląsku.

Logo z Michałem
Podpisanie Karty Szlaku Michaela Willmanna uprawnia do korzystania z loga szlaku którym jest autoportretem Michaela Willmanna. Karta Szlaku uprawnia również do realizacji projektów społecznych, kulturalnych oraz infrastrukturalnych z wykorzystaniem nazwy oraz loga szlaku. W Ząbkowicach Śląskich jednym z trzech miejsc na szlaku jest ratusz, a w nim obraz „Obnażenie z szat”. To dzieło Willmanna jest jednym z czterech obrazów, które powstały w 1678 r. na zlecenie opata krzeszowskich cystersów Bernarda Rossy. Pierwotnie obraz umieszczony był w tamtejszej kalwarii. W 1993 r. został odnaleziony w podczas remontu ząbkowickiego ratusza. Obecnie, po dokonaniu renowacji, można go oglądać w ratuszowej Sali Ślubów.

Ponadto na szlaku znalazły się jeszcze dwa ząbkowickie kościoły: św. Anny i św. Jadwigi. W obydwu można oglądać wspaniałe dzieła powstałe pod kierunkiem artysty, a wykonane przez jego uczniów. Na temat każdego dzieła barokowego malarstwa, jakie znalazło się na szlaku, została wydana osobna ulotka. Każda z nich zawiera ilustrację obrazu oraz przygotowane przez historyków sztuki przystępne noty o artyście, dziele oraz miejscu jego przechowywania, a ponadto informację o dostępności dzieła dla turystów oraz mapkę z przebiegiem szlaku.

Cudze chwalicie...
W okresie baroku powstały na Śląsku liczne wspaniałe dzieła architektury, rzeźby i malarstwa, które są dzisiaj ważnym bogactwem kulturowym tego regionu. Często decydują o współczesnym obliczu wielu śląskich miast i wsi. Ten ogromny potencjał kulturowy Śląska jednak wciąż pozostaje nie w pełni wykorzystany dla aktywizacji i promocji regionu – wspaniałe dzieła barokowych mistrzów są często trudno dostępne, niekiedy zaniedbane, a na ogół pozbawione podstawowych i przystępnych informacji.

Założeniem tego projektu jest uczynienie z najlepszych dzieł barokowych mistrzów swoistych atrakcji kulturowych i turystycznych, które z jednej strony będą aktywizować lokalne społeczności, z drugiej zaś – stanowić swego rodzaju magnesy przyciągające na Śląsk turystów i miłośników sztuki.

Dlatego szlak biegnie nie tylko przez często odwiedzane przez turystów miejscowości, jak Krzeszów, Strzegom, czy Świdnica, lecz obejmuje także mało znane i zapomniane miejsca, jak Krzeszówek, Zastruże, Lusina, Wierzbna, Uciechów, Bobolice czy Byczeń. Od teraz również dla Ząbkowic Śląskich uczestnictwo w szlaku jest wielką promocyjną szansą.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.