Nie wyobrażano sobie domu bez wizerunków świętych, uśmiechniętych dzieci czy pejzażu zimowego. Obraz był tak samo ważny jak stół czy szafa.
W śląskiej tradycji religijnej ważną rolę odgrywa kult Matki Bożej, czego potwierdzeniem jest także ogromna ilość motywów, przedstawień i scen utrwalonych na obrazach. Odwołują się one do wydarzeń z życia Matki Boskiej, do Jej sanktuariów i wezwań modlitewnych nadanych przez Kościół. Na wystawie wśród wielu innych znajdziemy obraz „Matki Boskiej Zielnej”, wydany we Frakfurcie n. Menem w latach 90. XIX wieku, „Koronację Matki Boskiej”, „Wspomożycielkę Wiernych” według Łukasza Cranacha Starszego i wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej, Piekarskiej, Opolskiej, Lurdzkiej. Anioł Stróż, mimo że jest opiekunem przydzielonym każdemu człowiekowi, na oleodrukach występuje głównie w otoczeniu dzieci. Idzie za nimi nad przepaścią, przeprowadza przez zniszczony mostek, czuwa przy łóżeczku.
Motywy świeckie
Niezmiennie popularne były krajobrazy, powszechnie nazywane landszaftami – a na nich lasy, wzburzone morze, pejzaże letnie i zimowe. Motywy myśliwskie były bestsellerami wydawniczymi w ciągu całego XIX wieku, sceny wychodzenia na polowania lub powroty, upolowana zwierzyna, dorodne jelenie, sarny – wszystko to ozdabiało ściany wiejskich domów, gospód i salonów, zwłaszcza tam, gdzie mieszkał myśliwy. Na początku XX wieku na obrazkach pojawiają się śliczne dzieci, chłopiec z jakimś zwierzątkiem, dziewczynka z bukietem kwiatów. Te obrazki miały wyraźny wymiar dydaktyczny, pokazywały, jak wygląda grzeczne i dobrze ułożone dziecko. Dlatego najczęściej eksponowane były w dziecinnych pokojach. Po pierwszej wojnie pojawiły się nowe tematy obrazów z motywami korowodów, tańczących nimf, bawiących się pucołowatych amorków, marzących kobiet oraz obrazów z martwą naturą, z owocami, martwą zwierzyną, pięknym tacami i udrapowanym suknem.
Dzisiaj obrazy fabryczne znajdują coraz większą rzeszę wielbicieli doceniających ich pozytywny, optymistyczny przekaz i coraz więcej osób chce je nie tylko obejrzeć, ale też mieć w swoim domu. Lecz zanim zaczniemy odkrywać na naszym strychu oleodruki, warto skorzystać z okazji obejrzenia niepowtarzalnej, wielkiej i bogatej wystawy, prezentowanej w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...