We wrześniu ma ruszyć pierwszy polski multipleks cyfrowy. Jak się przygotować do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
Można uniknąć montowania przystawki, kupując nowy telewizor. Ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie one są przystosowane do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, ostrzega, że w promocji sprzedawane są nowoczesne telewizory, niewyposażone w odpowiedni dekoder. Pochodzą najczęściej z zachodniej Europy, gdzie również dokonuje się zmiana sygnału nadawania. A skoro tam już się nie przydadzą, rzucono je na nasz rynek.
Często sprzedawcy nie wiedzą albo specjalnie nie informują o tak istotnych sprawach. Okazuje się, że tylko 20 proc. sprzedawanych w polskich sklepach telewizorów posiada wbudowany najnowocześniejszy dekoder MPEG-4. A tylko on zapewni odbiór cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Dlatego należy sprawdzić, czy telewizor wyposażony został w ten właśnie dekoder. Inaczej i tak będziemy zmuszeni kupić w przyszłości dodatkowe urządzenie.
Dekoder z wkładką socjalnąWedług Anny Stróżyńskiej, prezesa UKE, przy dużym popycie koszt takiego urządzenia w Polsce spadnie do 250 zł (obecnie kosztuje ono 400 zł). Dla wielu rodzin to znaczna suma, dlatego – zdaniem UKE – należy przygotować rządowy program pomocy społecznej umożliwiający zakup dekoderów przez uboższe rodziny. Realizacja projektu miałaby kosztować prawie 350 mln zł. Dofinansowanie przystawek telewizyjnych nie jest w Europie czymś wyjątkowym. Zrobiono tak np. we Włoszech i Austrii. Nie tylko po to, by pomóc najuboższym, ale także przyspieszyć samą cyfryzację.
Problem nie dotyczy osób, które chcą korzystać wyłącznie z kablówki lub platform satelitarnych, bo ich abonenci już dziś dekodery do odbioru telewizji cyfrowej otrzymują w ramach płaconego miesięcznego abonamentu. W Polsce jeszcze około 5 mln gospodarstw domowych korzysta jedynie z telewizji analogowej, odbieranej przez anteny zewnętrzne. Z chwilą wyłączenia nadajników analogowych stracą one dostęp do telewizji. Nie wszyscy o tym wiedzą, dlatego potrzebna jest kampania informacyjna dotycząca cyfryzacji.
Artykuły z poszczególnych działów serwisu KULTURA:
FilmLiteraturaMuzykaSztukaZjawiska kulturowe i społeczne