We wrześniu ma ruszyć pierwszy polski multipleks cyfrowy. Jak się przygotować do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.
Najpóźniej w lipcu 2013 roku zostanie wyłączony telewizyjny sygnał analogowy w całej Polsce. Programy wszystkich stacji telewizyjnych będą nadawane cyfrowo. Do tego czasu sygnał cyfrowy będzie stopniowo udostępniany w kolejnych regionach kraju. W paśmie, w którym dzisiaj odbieramy jedną stację, np. TVP1, zmieści się dodatkowo sześć innych. Taką wiązkę sygnałów umożliwiającą transmisję kilku programów na jednym kanale nazwano multipleksem. Pozostałe częstotliwości, na których dotychczas nadają swój program inne stacje, zostaną zwolnione i wykorzystane na przykład do stworzenia kolejnych multipleksów.
Można to porównać do toru, po którym dotychczas mógł kursować jeden skład pociągu, a teraz może ich mknąć równolegle kilka – każdy z nich towarem. Teoretycznie zamiast odbieranych obecnie 6 ogólnodostępnych programów stacji telewizyjnych można będzie ich odbierać około 60.
Multipleks nr 1
Na razie wiemy na pewno tylko, które kanały zawierać będzie pierwszy multipleks. Znajdą się w nim Polsat, TVN, TV 4, Puls oraz TVP1, TVP2 i TVP Info. Multipleks ma zacząć funkcjonować w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Rzeszowie, Wiśle i Żaganiu. W drugim etapie naziemna telewizja cyfrowa zostanie uruchomiona w marcu 2010 r. na kolejnych 24 obszarach. Prace nad zawartością kolejnych multipleksów trwają. Być może w drugim zajdą się też kanały tematyczne.
Dla niektórych stacji telewizyjnych uruchomienie naziemnej telewizji cyfrowej to jedyna szansa na większą oglądalność. TVP1 i TVP2 czy Polsat można odbierać w całej Polsce, ale pozostałe stacje mają mniejszy zasięg. TVN może odbierać teraz dzięki sygnałowi analogowemu tylko co drugi Polak, jeszcze gorszą sytuację ma Telewizja Puls. Nic dziwnego, że szczególnie tym stacjom zależy na jak najszybszym włączeniu sygnału cyfrowego. Pozostałe stacje skazane są na odbiór za pomocą kabla i satelity.
Telewizor, ale jaki?
Nie trzeba zmieniać anteny ani kupować nowego telewizora, by odbierać naziemną telewizję cyfrową. Zwykła antena wystarczy, ale do starego telewizora trzeba będzie zamontować specjalną przystawkę. Najprostsze tego typu urządzenie w krajach Europy Zachodniej obecnie kosztuje około 150 zł.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.