Jest kompozytorem. Gra na saksofonach, fortepianie, flecie, klarnecie i instrumentach ludowych. Wiele jego utworów powstało z inspiracji chrześcijańskiej.
BiografiaMichał Kulenty urodził się w 1956 r. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz klasykę saksofonu na Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest wszechstronnym muzykiem, współpracującym z orkiestrami symfonicznymi (m.in. z Filharmonią Narodową), formacjami jazzowymi, tworzy muzykę teatralną i filmową, koncertuje jako solista. Krytycy nazywają go "poetą saksofonu".
Jego muzyka jest inspirowana polskim folklorem, a także religią. Świadczą o tym choćby tytuły niektórych kompozycji: "Przypowieść", "Krzyż na rozstaju". Dostrzegają to krytycy. Oto fragment recenzji Krystiana Brodackiego z płyty "Głos na rozstaju": "Zwieńczeniem płyty jest "Głos", utwór pierwotnie wykonywany z tekstem : "Mówi do nas Pan, To Jego Głos w mej duszy brzmi...". Podobnie jak w "Krzyżu na rozstaju", (...) syntezator, tenor, fortepian, kontrabas i perkusja głoszą Dobrą Nowinę. Na rozstajach, na jakich dziś wielu z nas znajduje się w Polsce, bardzo potrzebny jest ten Głos!"
Wraz z trzema zaprzyjaźnionymi muzykami (Wojciech Niedziela – fortepian, Jacek Niedziela – bas, Wojciech Kowalewski – perkusja) Kulenty stworzył zespół Michał Kulenty Quartet. Zespół nagrał dwie płyty.
Wśród koncertowych programów autorskich Kulentego wyróżnia się program "Nie ma miłości bez ofiary". Obejmuje on utwory wokalne, wokalno–instrumentalne i instrumentalne inspirowane chrześcijaństwem.
Program reklamuje najlepiej wiersz samego Kulentego:
"Zaczadzeni
mają swoich idoli
Niech inni
też mają szansę
posłuchać piękna
i ciszy
jak pięknie jest gdy...
nie boli
Niechaj "odlot"
odleci
i niech "total"
zmaleje...
Najwyższy czas odnaleźć
pokój –
póki zdążymy oszaleć
i stracimy
wszelką Nadzieję...".