Wystawa zdjęć z tradycyjnego święcenia pokarmów została zaprezentowana w Biurze Promocji Bytomia.
Kilkanaście fotografii znalazło się na wystawie zaprezentowanej we wtorek w Biurze Promocji Bytomia przy rynku.
Ich autor, bytomski artysta Jacek Laskowski, uchwycił w kadrach bogactwo wzorów i kolorów tradycyjnych strojów, w jakich pojawiają się wierni na wielkanocnym święceniu pokarmów w kościele św. Jacka na Rozbarku.
To wydarzenie popularyzuje Piotr Mankiewicz, założyciel Muzeum Chleba w Radzionkowie, oraz proboszcz parafii ks. Tadeusz Paluch.
Na zdjęciach możemy zobaczyć przede wszystkim bogactwo tradycyjnych rozbarskich strojów, w których z roku na rok przychodzi do kościoła coraz więcej osób - już nie tylko starszych, ale także sporo młodzieży i dzieci.
Nieodłącznym elementem tradycyjnego święcenia są przyozdobione koszyczki.
Jacek Laskowski ukończył katowicki Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, malarstwem sztalugowym i fotografiką.
Święcenie pokarmów w tradycyjnych rozbarskich strojach odbędzie się w kościele św. Jacka w Wielką Sobotę o 14.00.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 2 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Jan Paweł II i kardynał Joseph Ratzinger o „Fauście” Goethe. Warto przypomnieć.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Opowieść o życiu Jezusa i apostołów pojawi się premierowo na wielkim ekranie.
Złota Palma w Cannes, dwa Oscary + cała lista innych ważnych nagród i nominacji.