Przybornik filozofa

Filozofia jako nauka, która prostym językiem opowiada o najtrudniejszych sprawach to temat popularnonaukowej książki pt. "Przybornik filozofa" Juliana Baggini i Petera S. Fosla. Publikacja pojawiła się właśnie w polskich księgarniach.

"W Polsce przyjęło się, że filozofia to jest 'bujanie w obłokach' i 'myślenie o niebieskich migdałach'. Mówi się przecież: 'nie filozofuj, tylko weź się do roboty'. Tymczasem istotą filozofii jest mówienie o rzeczach najtrudniejszych w prosty, jasny i zrozumiały sposób" - powiedział PAP podczas promocji książki Jarosław Marek Spychała, twórca i wykładowca Akademii Filozoficznej Lego-logos w Warszawie. Jak przekonywał w książce, w której znajdują się takie pojęcia, jak np. tautologia, dedukcja z indukcją czy różnica między wiedzą "a priori" i "a posteriori", czytelnik odnajdzie szereg przykładów, które praktycznie i bezpośrednio dotyczą życia każdego z nas.

"To jest największa wartość tej publikacji. Np. o podstawowych narzędziach argumentacji: formułowaniu poprawnych twierdzeń, ich uzasadnianiu, wyłapywaniu błędów logicznych w tezach przeciwnika mówi się w odwołaniu do życiowych sytuacji" - zauważył Spychała. "I o to chodzi. By filozofia była żywą nauką, a nie tylko domeną starszych panów w okularach, z brodami i w kłębach dymu z fajek" - dodał.

Spychała podkreślił, że wysoką merytoryczną jakość książki gwarantują autorzy: Baggini (brytyjski popularyzator filozofii m.in. w BBC) i Fosl (profesor filozofii w Transylvania University w USA), którzy są wykształceni w duchu anglosaskiej szkoły filozofowania. "Tam już od wieków, czasów m.in. Johna Locke'a i Davida Hume'a, kładzie się nacisk na to, by filozofia była uprawiana w jasny i precyzyjny sposób" - zaznaczył.

Spychała przywołał też ich słowa. Według autorów książki, "sztuka uprawiania filozofii, podobnie jak sztuka uprawiania chirurgii, wymaga mistrzowskiego opanowania określonej dziedziny wiedzy, ale również nabrania precyzji i zręczności w posługiwaniu się zestawem instrumentów czy narzędzi. 'Przybornik filozofa' można uważać za pewien zbiór takich właśnie narzędzi".

Książka ma sześć rozdziałów: podstawowe narzędzia argumentacji (m.in. przesłanki i wnioski, obalenie, pewność a prawdopodobieństwo), dalsze narzędzia argumentacji (dialektyka, analogie, dźwignie wyobraźni), narzędzia oceny (fałszywa dychotomia, "widły" Hume'a, paradoksy), narzędzia rozróżniania pojęciowego (wynikanie i implikacja, obiektywne i subiektywne, sens i znaczenie), narzędzia krytyki radykalnej (krytyka feministyczna, nietzscheańska krytyka kultury chrześcijańsko-platońskiej, sartre'owska krytyka "złej wiary"), narzędzia u kresu (przekonania bazowe, doświadczenie mistyczne i objawienie, sceptycyzm).

Wydawca "Przybornika filozofii", którym jest Instytut Wydawniczy PAX w Warszawie, obiecuje, że każdy kto przeczyta książkę, będzie wiedział m.in. jak uniknąć błędów w rozumowaniu. "Czy wyjątek naprawdę potwierdza regułę? Czym różni się argumentacja od wyjaśniania? Dlaczego niektóre rzeczy nie mieszczą nam się w głowie? Co można obciąć brzytwą Ockhama? Ta książka, jako kompendium filozofii pomaga na te i podobne pytania odpowiedzieć" - powiedziała PAP Mirosława Łomnicka z Instytutu Wydawniczego PAX.

Książce "Przybornik filozofa" towarzyszy także podobna publikacja pt. "Przybornik etyka" tych samych autorów, którzy przybliżają w niej z kolei fundamentalne pojęcia, metody i koncepcje funkcjonujące w etyce.

Książki Przybornik filozofa oraz Przybornik etyka można kupić na www.sklep.wiara.pl

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama